Dva izraelska napada u Libanonu 13. listopada 2023., u kojima je ubijen Reutersov novinar Issam Abdallah i ozlijeđeno šest drugih novinara, očito su bili namjerni napad na civile i stoga predstavljaju ratni zločin, izjavio je danas Human Rights Watch.
Iskazi svjedoka, video i foto dokumentacija kojima raspolaže HRW dokazuju da su novinari bili jasno distancirani od sukoba, da ih je bilo moguće jasno identificirati kao predstavnike medija, te da nisu bili u kretanju najmanje 75 minuta prije nego što su pogođeni dvama uzastopnim udarima. HRW nije pronašao nikakve dokaze o vojnoj meti u blizini stradalih novinara.
“Ovo nije prvi put da su izraelske snage očito namjerno napale novinare, sa smrtonosnim i uništavajućim rezultatima”, rekao je Ramzi Kaiss, libanonski istraživač pri HRW-u. “Odgovorne treba prozvati i mora biti jasno da novinari i drugi civili nisu zakonite mete.”
HRW je intervjuirao sedam svjedoka, uključujući troje ozlijeđenih novinara, te analizirao 49 video zapisa i desetke fotografija, uz satelitske snimke. HRW je intervjuirao i predstavnika Privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanonu (UNIFIL) i konzultirao se s vojnim, video i audio stručnjacima. Dana 17. i 26. listopada organizacija je poslala dopise s nalazima i pitanjima libanonskim i izraelskim oružanim snagama, ali ni od koga od njih nije dobila odgovor.
Dokazi koje je pregledao HRW pokazuju da je izraelska vojska znala ili da je trebala znati da su ljudi koje je gađala civili.
Dana 14. listopada, glasnogovornik izraelske vojske Richard Hecht, rekao je da im je “jako žao zbog smrti novinara”. Hecht je 17. listopada rekao Reutersu da vojska “gleda snimku i da ćemo izaći s odgovorom kada budemo spremni”. Ali to se dosad nije dogodilo, upozorava HRW.
Video dokazi, audio analiza stručnjaka i iskazi svjedoka sugeriraju da je grupa bila vidljiva kamerama obližnje bespilotne letjelice (UAV) koja je najvjerojatnije bila izraelska, unutar linije vidljivosti pet izraelskih nadzornih tornjeva, a najvjerojatnije je bila gađana iz glavnog topa tenka s izraelskog vojnog položaja otprilike 1,5 kilometara jugoistočno. HRW nije uspio identificirati izvor drugog projektila koji je pogodilo novinare. Napadi su se dogodili 13. listopada oko 18 sati, rekonstruira HRW čitav događaj.
Grupa novinara okupila se, već u 16.45 sati, na čistini na vrhu brda u Alma al-Shaabu, kako bi snimila borbe na libanonskoj južnoj granici s Izraelom. Otprilike sat vremena prije napada, navodni pokušaj infiltracije naoružanih militanata iz Libanona u izraelski grad Hanita, udaljen otprilike 2,2 kilometra, bio je praćen prekograničnom vatrom između izraelskih snaga i naoružanih skupina.
Izraelski vojni dužnosnici rekli su Reutersu da je Hezbolah otvorio vatru na nekoliko graničnih lokacija, uključujući “protutenkovsku raketu koja je pogodila izraelsku sigurnosnu ogradu”. U priopćenju tog dana, UNIFIL je rekao da je “teška razmjena vatre izbila između Libanona i Izraela u blizini Alma Shaaba, Ayta Ash Shaba, Al Dihaira, El Adeyssea i Houle” oko 17.20. Četrdeset minuta kasnije, dvije granate pogodile su mjesto na kojem su se nalazili novinari.
Pet novinarskih kamera neizravno je snimilo napad i njegove posljedice, pa je pomoću tih snimaka bilo moguće rasvijetliti kako je napad izveden i odakle.Intervjuirani novinari rekli su da je prvi projektil pogodio njihovog kolegu iz Reutersa Isama Abdalaha, ubivši ga na mjestu i teško ranivši fotoreporterku Agencije France-Presse (AFP), Christinu Assi. Trideset sedam sekundi kasnije, još jedan napad uništio je automobil koji pripada Al Jazeeri, zapalivši ga u plamenu i ranivši šest novinara, uključujući Carmen Joukhadar i Elie Brakhya iz Al Jazeere, Dylana Collinsa i Christinu Assi iz AFP-a, te Thaera al-Sudanija i Maher Nazeha iz Reutersa. Collins, Joukhadar i Brakhya rekli su Human Rights Watchu da je svih sedam novinara nosilo kacige i plave balističke prsluke s naljepnicama na kojima je pisalo “PRESS” i da ih je bilo jasno identificirati kao novinare. To je potvrđeno kroz video snimke koje je HRW analizirao. Jedan video, objavljen na Assijevom Instagram računu najmanje sat vremena prije napada, prikazuje pet novinara, uključujući Abdallaha, kako nose plave balističke prsluke i kacige s jasno vidljivim oznakama.
Druge snimke također pokazuju skupinu koja nosi jasno označene prsluke i kacige u istom prostoru, u blizini automobila s natpisom “TV” velikim slovima na haubi. Novinari su bili stacionarni na ovom izloženom mjestu, u liniji vidljivosti izraelske vojne lokacije u sjevernom Izraelu, udaljenoj 2,2 kilometra, najmanje 1 sat i 15 minuta, prema njihovim izjavama i video dokazima. Novinari Al Jazeere imali su s istog mjesta dva izravna TV priloga, prvi u 16.55 sati, a drugi u 17.24 sati. Nekoliko televizijskih postaja također je u tom razdoblju emitiralo prijenose uživo Reutersa i AFP-a.
U videozapisima koje je pregledao HRW je nepobitno ustanovio prisutnost helikoptera južno od položaja novinara, i to jedan sat, 30 minuta i 5 minuta prije udara. Izjave svjedoka i audio analiza video zapisa od strane dva tima stručnjaka koje je konzultirao HRW, uključujući nevladinu skupinu Earshot i jednu stručnu osobu u SAD-u, ustanovili su prisutnost bespilotne letjelice s propelerom prije prvog udara. Prema audio analizi dvojice stručnjaka, vozilo je 25 minuta prije napada jedanaest puta kružilo u blizini položaja novinara.
Treća analiza britanske grupe audio-stručnjaka otkrila je da je zvuk odgovarao zvuku električnog motora koji kruži oko položaja na kojem su se novinari nalazili prije prvog udara, i da bi mogao biti dokaz da se radilo o bespilotnoj letjelici s propelerom.
U svojoj izjavi, HRW naglašava da je “civilni imunitet” temeljno načelo međunarodnog humanitarnog prava i zakona rata. On zaraćenim stranama nameće dužnost, u svakom trenutku tijekom sukoba, gađati samo borce i druge vojne ciljeve. Zabranjeno je u bilo kojim okolnostima izvoditi izravne napade na civile. Novinari uživaju opću zaštitu koju uživaju civili i ne smiju biti meta napada, osim ako izravno ne sudjeluju u neprijateljstvima. Zaraćene strane su obavezne poduzeti sve moguće mjere opreza kako bi izbjegle ozljede civila. Moraju poduzeti sve potrebne radnje kako bi potvrdile da su mete vojni ciljevi. Osoba koja počini teška kršenja zakona ratovanja sa zločinačkom namjerom može biti procesuirana za ratne zločine. Pojedinci se također mogu smatrati kazneno odgovornima za pomaganje, omogućavanje, pomaganje ili podržavanje ratnog zločina.
Izraelski ključni saveznici – Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada i Njemačka – trebali bi obustaviti vojnu pomoć i prodaju oružja Izraelu, s obzirom na stvarni rizik da će biti iskorišteni za počinjenje teških zlouporaba, ističe dalje HRW. Američka politika deklarativno zabranjuje transfer oružja državama koje će ga možda koristiti za kršenje međunarodnog prava. Vlada Sjedinjenih Država trebala bi istražiti navedeni napad u svjetlu ozljeda nanesenih jednom od njezinih građana. “Dokazi snažno upućuju na to da su izraelske snage znale ili trebale znati da su skupina koju napadaju novinari”, rekao je Kaiss. “Ovo je bio protuzakonit i očito namjeran napad na vrlo vidljivu skupinu novinara.”