I zagrebački Zrinjevac ruši i orezuje stabla u vrijeme gniježđenja ptica kada se takvi radovi ne bi smjeli izvoditi. Na odvojku Savske ceste prema Veslačkom klubu Trešnjevka danas su srušena najmanje četiri stabla.
I zagrebački Zrinjevac ruši i orezuje stabla u vrijeme gniježđenja ptica kada se takvi radovi ne bi smjeli izvoditi. Na odvojku Savske ceste prema Veslačkom klubu Trešnjevka danas su zauvijek srušena najmanje četiri stabla, od čega su najmanje dva vidljivo jako stara stabla bijele topole na kojima nisu vidljivi nikakvi znakovi truleži, a listovi su im zeleni. Jedno od ih stabala po Zelenom katastru imalo je promjer veći od 91 centimetar, a oba su bila viša od 25 metara. Na ostacima jednog srušenog stabla jesu vidljivi znakovi truleži no takvi se radovi svejedno izvode i planiraju kada se ptice ne gnijezde. Također, jednom je stablu odrezana krošnja i još najmanje jedno je orezano.
Među ostacima grana i lišća jasike pronašli smo ostatke gnijezda vrana, što nam je potvrdio Manuel Jacmenović iz udruge Ornitološki laboratorij.
“Jači rezovi kod zdravih stabala ako su potrebni, obavljaju se u zimskom periodu u vrijeme mirovanja vegetacije. Naputak je manje više svih gradova da se ne vrši orezivanje u vrijeme gniježđenja ptice. Svakako za biljku i stablo nije dobro da se u vrijeme vegetacije obrezuju“, izjavila nam je danas Gordana Purgar, predsjednica Hrvatske udruge za arborikulturu, koju smo zvali povodom masakra u dvorištu Učiteljskog fakulteta gdje je stradalo najmanje dvadeset stabala i također snimljeni ostaci gnijezda.
Zrinjevcu smo još tijekom radnog vremena poslali upit što i zašto rade na spomenutoj lokaciji, nakon dojave da je srušeno jedno stablo, no odgovor još nismo dobili. Dolaskom na lokaciju uvidjeli smo da je riječ o više stabala.
Zabrinjavajuće je što je još jedno stablo, visoko sablo jasena, obljepljeno trakom na kojoj stoji obavijest da se ne parkiraju automobili 14. svibnja, sutra, radi radova na stablima pa je moguće da Zrinjevac i sutra nastavlja uznemiravati ptice i stabla.
Građani imaju pravo znati za svako stablo zašto se ruši. Stabla su javno dobro, pripadaju svim građanima grada i ekološka vrijednost starih stabala je neprocjenjiva i ne može se nadomjestiti sadnjom mladih stabala.