Zastupnici u Europskom parlamentu izglasali su Zakon o obnovi prirode koji je jedan od ključnih dijelova Zelenog dogovora Europske unije.
Iako su konzervativni i desni političari kao i lobiji za poljoprivredu i ribarstvo vodili kampanje s ciljem povlačenja Zakona o obnovi prirode, jedan od ključnih zakona Zelenog dogovora EU ipak je usvojen jučer u Europskom parlamentu. No, izglasan je kompromisni, znatno oslabljeni tekst u odnosu na izvorni prijedlog Komisije.
“Današnja pobjeda izborena je uz skupu cijenu jer je stav Parlamenta daleko od onoga što znanost kaže da je potrebno za rješavanje problema gubitka prirode i klimatskih promjena. Sada pozivamo sve institucije EU-a da konstruktivno iskoriste pregovore i osiguraju konačni zakon koji je prikladan za rješavanje hitne globalne krize s kojom se planet suočava”, ističe Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije.
Riječ je o zakonu koji obvezuje države članice EU-a na povećanje postotka zaštićenih prirodnih staništa i vrsta, najmanje 20% staništa do 2030. godine te na veća ulaganja u zaštitu i obnovu prirode.
“Budući da je očuvanje bioraznolikosti i prirode jedan od ključnih faktora borbe protiv klimatskih promjena, donošenje ovog akta je jasan znak da Europa ostaje dosljedna zelenoj politici u okviru Europskog zelenog dogovora i svjetskih ciljeva o zaštiti bioraznolikosti”, naglašavaju iz WWF-a.