Iz udruge Franak pozivaju sve potrošače da provjere visine kamatnih stopa u svojim kreditima, “kako se ne bi nekoj banci omakla kamatna stopa veća od zakonom dopuštene”.
U zadnjih godinu dana, uslijed rasta vrijednosti Euribora, značajno je porastao rizik rasta kamatnih stopa u kreditima vezanim uz taj promjenjivi parametar, no ipak temeljem izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju (ZPK) iz 2013. godine (NN 143/13) postoje ograničenja kamatnih stopa u potrošačkim kreditima.
“Za stambene kredite kamatna stopa ne smije biti veća od prosječne ponderirane kamatne stope za takve kredite uvećane za 1/3, dok za ostale potrošačke kredite kamatna stopa ne smije biti veća od prosječne ponderirane kamatne stope za ostale kredite uvećane za 1/2 te za stambene kredite u švicarcima ne smije biti veća od 3,23 %”, ističu iz udruge Franak.
Danas je prosječna ponderirana kamatna stopa za euro kredite 2,8 %, za preostale stambene CHF kredite koji nisu bili konvertirani 3,08 %, dok je prosječna ponderirana kamatna stopa za sve ostale euro potrošačke kredite 5,65 % te 3,82 % za ostale potrošačke nenamjenske „švicarce“.
“To u praksi znači da kamatna stopa niti u jednom stambenom potrošačkom kreditu u eurima danas ne smije biti veća od 3,73 %, dok u preostalim nekonvertiranim stambenim švicarcima ne smije biti veća od 3,23 % uslijed zakonskog ograničenja iz 2013. godine. Kamatna stopa u preostalim euro potrošačkim kreditima ne smije biti veća od 8,48 %, dok u nenamjenskim CHF kreditima ne smije biti veća od 5,73 %”, ističu iz udruge.
Ova ograničenja vrijede sve do 1. siječnja 2024. kada će HNB objaviti nove veličine prosječnih ponderiranih kamatnih stopa.