Gong je zajedno s više od 40 organizacija civilnog društva apelirao na institucije da što hitnije otklone tehničke probleme i omoguće sudjelovanje zainteresirane javnosti u raspravama o aktualnim propisima.
“Ako građani žele utjecati na zakone i propise i sudjelovati u online javnim raspravama, suočit će se s nizom prepreka i osuditi sebe na dane komunikacije s tehničkom podrškom platforme e-Savjetovanja. Ni to neće biti garancija da će njihove komentar postati viralan niti da će ga institucije uvažiti”, upozorili su iz Gong-a.
S obzirom na učestalost takvih iskustava nije neobično da građani često misle da javna savjetovanja u Hrvatskoj postoje samo kao puko ispunjavanje zakonskih obaveza i fingiranje participativne demokracije.
Godišnje izvješće o provedbi savjetovanja za 2023. godinu također pokazuje manji broj provedenih savjetovanja u odnosu na 2022. godinu, kao i manji broj zainteresiranih fizičkih i pravnih osoba koje su komentirale propise i njihov ukupan broj komentara.
“S obzirom na brojne tehničke poteškoće koje su ove godine obilježile pristup javnim raspravama, za očekivati je da će se trend pada interesa za e-Savjetovanja nastaviti”, kažu iz Gong-a.
Procedura sudjelovanja na javnim savjetovanjima putem e-Savjetovanja promijenjena je sredinom svibnja 2024. kada je platforma postala dio usluga u sklopu sustava e-Građani.
Proširenja, nadgradnje i unaprjeđenje zakonodavnih procesa savjetovanja s javnošću napravljena su kroz projekt koji su 2021. godine pokrenuli Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva i Ured za zakonodavstvo Vlade RH. Za tri godine u ovaj projekt uloženo je skoro 500.000 eura.
Prestankom rada Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva njegove poslove preuzelo je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije koje je sad nadležno za ovu platformu.
“Ove izmjene u načinu sudjelovanja uvedene su potiho, a Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, koje je nadležno za sustav e-Građani i e-Savjetovanja, nije osiguralo funkcioniranje sistema bez brojnih tehničkih problema koji korisnicima otežava jednostavan pristup i komentiranje”, zaključuju iz Gong-a.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).