Iz udruge BIOM javljaju lijepe vijesti za bioraznolikost. Odrasli mužjak risa uhvaćen u Rumunjskoj jučer je pušten na područje Nacionalnog parka Plitvička jezera.
“Ris Kras je dobio ime po hrvatskom i slovenskom izrazu kras koji označava korozivne pojave na vodotopljivim stijenama kao što je vapnenac, najprošireniji tip stijena Dinarskog gorja i Like, te značajnom obilježju krškog krajobraza Plitvičkih jezera”, kažu iz BIOM-a.
Ovo je šesti ris koji je s Karpata preseljen u Hrvatsku u sklopu LIFE Lynx projekta, čiji je cilj povećati gensku raznolikost populacije risa u Hrvatskoj i Sloveniji kako bi se zaustavilo njeno izumiranje. Procjenjuje se da sada u Hrvatskoj i Sloveniji živi najmanje 110 odraslih risova. Velik uspjeh projekta je i naseljavanje risova u slovenske Alpe, područje gdje razmnožavanje ove vrste nije zabilježeno duže od 100 godina.
“Ovaj izniman uspjeh je rezultat odlične dugogodišnje suradnje i zajedničkog rada međunarodnih stručnjaka, uz podršku lovaca i lokalnog stanovništva”, rekla je Magda Sindičić, koordinatorica provedbe LIFE Lynx projekta u Hrvatskoj.
Nacionalni park Plitvička jezera posljednjih sedam godina provodi sustavno praćenja risova, a prošle godine je zabilježeno osam odraslih jedinki koje koriste područje parka.
Kras je posljednji ris koji će u sklopu LIFE Lynx projekta biti naseljen u Hrvatsku, dok u Sloveniju ovog proljeća stižu još dvije jedinke. U Sloveniju je do sada naseljeno deset životinja.