Inicijativa Zbeletron je u subotu 14. prosinca, održala dvanaestu po redu dodjelu nagrada LOTY. LOTY je skraćeno za Lez of the Year, odnosno nagrada za Lezbijke godine.
LOTY je nagrada koju Zbeletron dodjeljuje osobama, kolektivima i inicijativama koje pridonose vidljivosti lezbijki, biseksualnih i trans žena na području sporta, kulture, aktivizma – i općenito poboljšavaju kvalitetu života LGBTIQ+ manjine.
Publika je imala priliku birati između devet nominiranih inicijativa, udruga i pojedinki. Prvu nagradu osvojila Maja Gergorić za aktivistički doprinos i doktorski rad na temu “Nastanak antirodnih pokreta u postkomunističkoj Europi”. Maja Gergorić, dugogodišnja aktivistkinja i istraživačica antirodnih pokreta, odnedavno je zaposlena na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Njezin aktivistički put započeo je u udruzi CESI za koju je i pisala na portalu Libela, a nastavio se angažmanom u aktivističkom kolektivu fAKTIV, bubnjarsko-aktivitičkom kolektivu Drum’n’Bijes i Statusu M. Ove je godine doktorirala na temu “Nastanak antirodnih pokreta u postkomunističkoj Europi” s ocjenom summa cum laude, što je prvi znanstveni rad koji objašnjava uzroke nastanka antirodnih pokreta iz komparativne perspektive u čak 11 europskih zemalja! Što to znači za zajednicu? Njezin rad pomaže objasniti kada antirodni pokreti uspijevaju, a kada ne, time pružajući znanje i alate LGBTIQ+ zajednici kako se uspješnije boriti protiv radikalne desnice. Jedan od ključnih nalaza doktorata je taj da antirodni pokreti najčešće usmjeravaju svoje djelovanje protiv prava LGBTIQ+ osoba.
Ostale dobitnice su riječka inicijativa Dodirni mi koljena koja redovno organizira protuprosvjede klečavcima, i prvi hrvatski Pula Pride koji je organiziran 22. lipnja ove godine.
Riječka inicijativa Dodirni mi koljena, koja je osvojila 2. mjesto, počela je s djelovanjem prije skoro godinu dana, točnije 6.1. kada su se okupile prve subote u 2024. godini kako bi prosvjedovale protiv klečavaca koji se namnožavaju ispred crkve sv. Vida, odnosno na Trgu Grivica. Kroz čitavu godinu neumorno su se sastajale kako bi izrađivale transparente i smišljale performanse kojima su na duhovit način klečateljima i slučajnim prolaznicima pokušale ukazati na činjenicu da više ne živimo u Srednjem vijeku. Njihove akcije često su tematski obojanije i od naših najvećih partija pa ste ih ove godine tako mogle gledati kako pokraj klečavaca izvode jogu, bezbrižno se sunčaju uz morske rekvizite, glume popove i časne, na megafon čitaju novinarske tekstove Hrvoje Šimičevića na temu pedofilije u hrvatskoj Crkvi ili pak “feminističke” obrade Biblijskih tekstova u Chat GPT izdanju. Inicijativa broji 15-tak stalnih članica od kojih su mnoge aktivistkinje, umjetnice i pripadnice queer zajednice, a njihove performanse redovito bubnjanjem obogaćuju i članice Feminističkog tamburaškog fronta.
Na dan antifašističke borbe, 22. lipnja ove godine, Ana, Andrea, Adri, Boris i Jan, ispred udruge Proces iz Pule, zajedničkim su snagama organizirali prvi Pula Pride! Slogan je bio „Ćakule ne delaju fritule“, čime se na istrijanskom dijalektu poručilo da treba s riječi prijeći na djela kada je u pitanju zaštita ljudskih prava – kako onima na vlasti, tako i svima ostalima kojima su puna usta riječi podrške. “Ovi prekrasni ljudi zaslužni su što je Hrvatska dobila svoj peti prajdovski grad”, objašnjavaju organizatorice dodjele nagrade.
Posebnu nagradu za Sunčanu lezbu osvojila je aktivistkinja, prevoditeljica i filmska kritičarka Mima Simić, za svoj dugogodišnji angažman na području LGBTIQ+ prava.
Zbeletron je dodijelio i nagradu za Počasnu lezbijku godine. Nagradu je osvojio aktivist i psiholog Ivan Kuliš za pokretanje inicijative Games&Hangout.