42 organizacije civilnog društva pozivaju čelnike EU-a da osiguraju nastavak Fonda za pravednu tranziciju u sljedećem proračunu EU-a.
U izjavi se podsjeća da 92 europske regije koriste Fond za pravednu tranziciju za ublažavanje utjecaja zatvaranja visokougljičnih industrija. Neke će zemlje dovršiti proces u roku od nekoliko godina, ali druge čeka mnogo dulji i bolniji put prema potpunoj dekarbonizaciji.
“Dok političke smjernice za sljedeću Europsku komisiju uključuju obvezu ‘značajno povećati naše financiranje za pravednu tranziciju kroz sljedeći dugoročni proračun’, također postoje signali iz raznih kutova EU-a da bi se fond trebao ili potpuno ukinuti ili biti značajno modificiran. To bi moglo dovesti do velikog nezadovoljstva u regijama koje su već krenule putem pravedne tranzicije”, ističu organizacije civilnog društva.
Osim toga, pozvali su čelnike EU-a da osiguraju da sljedeća verzija fonda primjenjuje jače socijalne uvjete za zaštitu najugroženijih zajednica, uključujući posvećivanje minimalnog udjela potrošnje socijalnim projektima. Pozivaju i na snažnije ekološke uvjete kako bi se osiguralo da financirani projekti daju veći doprinos ciljevima EU-a u području klime i bioraznolikosti.
“U regijama koje prelaze s industrija s visokim emisijama, posebno u srednjoj i istočnoj Europi, Fond za pravednu tranziciju smatra se jedinim namjenskim i lako dostupnim fondom koji mogu koristiti. Pruža ogromnu potporu u revitalizaciji područja koja su desetljećima propadala. Ove će se regije i dalje boriti ako im se dodatno ne pomogne u njihovim nastojanjima da prijeđu na zeleno gospodarstvo”, istaknula je Miłosława Stępień, koordinatorica za pravednu tranziciju za središnju i istočnu Europu pri CEE Bankwatch mreži.