Centar za mirovne studije otvorio je danas Tjedan borbe protiv rasizma koji traje od 14. do 23. ožujka. Tjedan borbe protiv rasizma obilježava se ususret Međunarodnog dana eliminacije rasne diskriminacije 21. ožujka, kao uspomenu na 69 života koji su nasilno ugašeni zbog protivljenja segregaciji i rasizmu te apartheidu Južne Afrike.
“Upravo zbog tih okrutnih podsjetnika na posljedice rasizma i rasijalizacije danas obilježavamo Tjedan borbe protiv rasizma u Hrvatskoj, uz poziv “Osvijesti! Poveži! Djeluj!”. Moramo zajedno, kao društvo i pojedinci, ponovno osvijestili da nitko ne može i ne smije biti zakinut ili ograničen u svojim pravima, dostojanstvu i položaju samo zbog predrasuda koje stvaramo zbog rasnog ili etničkog podrijetla”, rekao je Luka Kos iz Centra za mirovne studije.
Uslijed porasta rasno motiviranog nasilja Centar za mirovne studije poručuje kako protiv mržnje trebaju ustati i pojedinci i udruge, a prvi korak je informiranje o tome kako i kome prijaviti diskriminaciju i druga djela počinjena iz mržnje. Na institucijama je da istraže i sankcioniraju odgovorne, a na svima nama je da gradimo kvartove, mjesta i gradove, zajedničke prostore koji su sigurni i otvoreni za sve ljude kako bi u njima živjeli bez straha, poručuju iz Centra za mirovne studije.
U sklopu Tjedna borbe protiv rasizma Centar za mirovne studije predstavit će u Gradu Zagrebu prijedlog Akcijskog plana za suzbijanje rasizma koji je izradio po uzoru na “Akcijski plana u 10 točaka” Europske koalicije gradova protiv rasizma (ECCAR). Pozivaju Grad Zagreb na usvajanje akcijskog plana te uključivanje u Europsku koaliciju gradova protiv rasizma.
Uz lokalnu razinu, napori u suzbijanju rasizma su potrebni i na državnoj razini.
“Primjena policijskih ovlasti, uključujući legitimiranje, bez postojanja objektivnog razloga, se ne smije tolerirati, a zabranjena je ako se ona temelji isključivo na činjenici da je netko manjinskog rasnog ili etničkog podrijetla”, rekao je pravnik Centra za mirovne studije Luka Kos te zaključio da “Ministarstvo unutarnjih poslova pod hitno mora promijeniti i suzbiti prakse rasnog profiliranja na području Hrvatske”.
Aktivnostima Tjedna borbe protiv rasizma otvaraju se prostori za susrete te učenje i razmjenu znanja i vještina potrebnih za stvaranje uključivog društva. U sklopu Tjedna borbe protiv rasizma održat će se radionice za migrantske skupine kako bi upoznali svoja prava te za udruge u kulturi, nastavnice i javne službenike kako bi razvijali interkulturne vještine te prepoznali i reagirali na rasizam. Svi zainteresirani moći će se priključiti nedjeljnim šetnjama kojima će osobe migrantskog iskustva predstaviti grad u kojem žive.
“U program Tjedna uključen je i niz aktivnosti naših suradničkih udruga poput proljetnog bazara u organizaciji kolektiva Žene ženama, proslave iranske Nove godine u organizaciji kolektiva Trešnjevka kvart utočište, koncerta i čitateljskih klubova u organizaciji kluba Booksa, predstave BLACK/WHITE IS MY COLOUR i drugih zanimljivih aktivnosti”, zaključila je Lucija Mulalić iz Centra za mirovne studije i pozvala sve da se priključe obilježavanju Tjedna borbe protiv rasizma.
Raspored i najave nalaze se ovdje i na Facebook eventu.