CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje nastavlja sa zagovaračkom kampanjom #Zaštošutimo 3.0 koja se zalaže za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u zagrebačke škole.
U Zagrebu je organizacija dala polijepiti plakate s porukama koje propituju spremnost društva da mladima omogući temeljito i sveobuhvatno seksualno obrazovanje. “Da su plakati primijećeni potvrđuju i anonimne prijave o neprimjerenom sadržaju”, kažu u udruzi.
“Ove prijave još su jedan dokaz nužnosti sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja koje će mladima pomoći da steknu znanja o tijelu, odnosima i seksualnosti – temeljeno na činjenicama, a ne na predrasudama. Ali zapravo se radi o dubljem problemu u društvu – očit je otpor određenih konzervativnih interesnih skupina prema pružanju kvalitetnih i znanstveno utemeljenih informacija učenicima i učenicama o temama koje su od iznimne važnosti za njihov cjelokupni razvoj. Zabrinjavajuće je, i opasno, da još uvijek postoje ljudi koji ne žele da se mladi educiraju o seksualnosti van nastave vjeronauka. Istodobno, istraživanja javnog mnijenja pokazuju da 75 posto građanki i građana podržava uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja”, ističe članica CESI-ja Nataša Bijelić.
Plakati su polijepljeni na više mjesta u gradu, uključujući Trg bana Josipa Jelačića, Zrinjevac, Trg kralja Tomislava i Kaptol. Udruga na takav način želi potaknuti Grad Zagreb na uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u osnovne i srednje škole, čiji je osnivač, kao izvannastavne aktivnosti. U sklopu kampanje udruga je još u proljeće organizirala okrugli stol i konferenciju, a volonteri i volonterke CESI-ja dijelili su letke i kondome zagrebačkim gradskim zastupnicima.
“Na okruglom stolu Trebaju li djeca o seksu učiti na nastavi ili na greškama? koji se održao 17. svibnja, Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba, obećao je osnivanje radne skupine prije ljeta, kao i prezentaciju sveobuhvatnog programa seksualnog obrazovanja. U međuvremenu ljeto je prošlo, učenici su se vratili u učionice, a mi i dalje nismo niti korak bliže seksualnom obrazovanju u školama”, dodaje Nataša Bijelić.
Udruga podsjeća da se u hrvatskim školama o seksualnosti uči kroz međupredmetnu temu “Zdravlje”, koja temama seksualnosti i reproduktivnog zdravlja pristupa na zastarjeli način.
“Ovaj tip obrazovanja temelji se na medikalizaciji seksualnosti i konzervativnom pristupu, zanemarujući pritom ključne teme poput rodnih stereotipa, ravnopravnosti, postavljanja i poštivanja granica te uvažavanja različitosti. S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, veliku ulogu u pokretanju pozitivnih promjena i sveobuhvatnog pristupa seksualnom obrazovanju imaju sami gradovi”, zaključuje CESI.