24 organizacije i udruge, istraživači, terapeuti, pacijenti i građani iz 17 europskih zemalja pripremaju jednogodišnju kampanju za prikupljanje milijun potpisa kako bi potaknuli Europsku komisiju na poduzimanje akcije za terapije potpomognute psihodelicima u europskom zdravstvenom sustavu.
Inicijativa je danas, na Svjetski dan mentalnog zdravlja, najavila službeni početak Europske građanske inicijative Psychedelicare 14. siječnja 2025. godine. Cilj je pozvati na uvođenje terapija potpomognutih psihodelicima u europske zdravstvene sustave.
Europska komisija službeno je registrirala inicijativu 11. rujna, a podržale su je mnoge organizacije i znanstvena društva kojima je u fokusu mentalno zdravlje i s njime povezana znanstvena istraživanja.
“Društveni i ekonomski troškovi krize mentalnog zdravlja očiti su svima koji se ovim problemom bave. 1 od 6 osoba suočava se s tegobama mentalnog zdravlja, a polovica ih se osjećala depresivno ili anksiozno u posljednjih 12 mjeseci. Do 50% psihijatrijskih pacijenata ne reagira na trenutno dostupne terapije. Financijski troškovi mentalnih problema procijenjeni su na 4,2% godišnjeg BDP-a Europske Unije, što iznosi 600 milijardi eura godišnje”, naglašavaju iz inicijative.
Postoji sve više znanstvenih dokaza učinkovitosti terapija potpomognutih psihodelicima. One mogu pružiti robusna, sigurna i brza klinička poboljšanja s trajnim učincima u liječenju stanja kao što su posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), depresija, opsesivno-kompulzivni poremećaj, anksioznost zbog kraja života i poremećaji ovisnosti i zlouporabe psihoaktivnih tvari.
“Terapije potpomognute psihodelicima u određenim su skupinama pacijenata pokazale bolje rezultate u odnosu na druge trenutno dostupne terapije. Jedan je od primjera depresija otporna na liječenje, gdje tradicionalne metode često nisu uspijevale, ali su pristupi potpomognuti psihodelicima pokazali obećavajuće ishode u kliničkim ispitivanjima”, naglašavaju.