Koordinacija za integraciju, mreža organizacija civilnog društva koje pružaju podršku izbjeglicama u integracijskim i osnaživačkim aktivnostima, pozvala je povodom Svjetskog dana izbjeglica na solidarnost prema svim izbjeglicama neovisno o tome gdje se one nalaze te upozorila na probleme i izazove s kojima se hrvatske vlasti moraju pod hitno početi baviti.
“Rad na integraciji ne smije biti rad isključivo pojedinaca i organizacija civilnog društva. Naši političari su nam dužni omogućiti funkcionalne politike koje će olakšati, a ne otežati integraciju i solidarnost” , rekao je Luka Kos iz Centra za mirovne studije upozoravajući na potrebu osmišljavanja i provođenja politika koje će dati priliku izbjeglicama da nauče hrvatski jezik, a službenicima u javnim tijelima da imaju pristup prevoditeljima kada im je to potrebno.
Vanessa Kotlar iz udruge Are You Syrious? upozorila je pak na probleme u zdravstvu s kojima se suočavaju izbjeglice. “Iako imaju pravo na primarnu zdravstvenu skrb, djeca izbjeglice i nezaposlene osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom nemaju vlastiti matični broj osiguranika, što uvelike administrativno otežava njihovo vođenje i nekad dovodi do toga da ih liječnici opće prakse odbijaju primiti. Posebno je problematično što i pedijatri često odbijaju primiti djecu izbjeglice”, kaže Kotlar koja je upozorila i da iako je zakonom omogućeno uključivanje učenika i učenica starijih od 17 i 18 godina u redovni školski sustav, prilikom istog često dolazi do toga da ih se upućuje na srednjoškolsko obrazovanje odraslih.
Dora Palić iz Hrvatskog pravnog centra naglasila je pozitivne novosti za sve osobe raseljene s područja Ukrajine.
“Europska komisija prošli je tjedan predložila produljenje trajanja statusa privremene zaštite do ožujka 2026. godine, a Vijeće Europske unije postiglo politički sporazum u vezi s produljenjem statusa za više od 4 milijuna raseljenih osoba, te se u narednim tjednima očekuje donošenje formalne odluke”, kaže Palić.
Ana Vračar iz Inicijative za slobodnu Palestinu progovorila je o jednom od najnasilnijih i prisilnih izmještanja ljudi u svijetu koje se trenutno odvija u Palestini te pozvala na nastavak vršenja pritiska na lokalne državne institucije kako bi se iste zalagale za mir, prekid vatre i konkretnu podršku obiteljima i pojedincima pogođenima ratom.