Populacija ugrožene vrste bjeloglavi sup u Hrvatskoj, koja je još nedavno brojala oko 130 parova narasla je na čak 152 gnijezdeća para koliko ih je ove godine započelo s gniježđenjem na području Kvarnera. To je rekord u ovom stoljeću.
“Ova vijest je iznimno značajna u kontekstu očuvanja prirode u Hrvatskoj, gdje bjeloglavi supovi predstavljaju posljednju preostalu vrstu ptica strvinara”, navode iz udruge Biom. Strvinari, naime, imaju izuzetno važnu ulogu u ekosustavima jer hraneći se isključivo uginulim životinjama pomažu u sprječavanju širenja raznih bolesti.
Bjeloglavi supovi su se u prošlosti gnijezdili diljem Hrvatske, od Učke, Primorja, Kvarnerskih otoka i Velebita do kanjona pojedinih dalmatinskih rijeka, otoka Brača, Biokova i dijela Dubrovačkog primorja, a bilo ih je i u Slavoniji. Međutim, s posljednjim gnijezdećim parovima koji su nestali s hrvatskog kopna krajem 20 stoljeća, cjelokupna autohtona populacija bjeloglavih supova u Hrvatskoj donedavno je gniježđenjem bila ograničena na tek nekoliko kvarnerskih otoka – Cres, Krk, Prvić i Plavnik. Na pašnjacim atih otoka supovi opstaju zahvaljujući ekstenzivnom stočarstvu, no ipak je danas sve manje ovaca, pa opstanak supova danas uvelike ovisi o hrani koja se namjenski i redovno odlaže na hranilišta za supove u organizaciji županijske Javne ustanove Priroda na Cresu, te na planini Učki, kojim upravlja Javna ustanova Park prirode Učka.
“Nedavno provedeni monitoring aktivnih gnijezda pokazao je da su mjere očuvanja koje se posljednjih nekoliko godina provode s ciljem oporavka populacije bjeloglavog supa, nastavile davati dobre rezultate, a očekujemo da će se ovaj novi pozitivan trend nastaviti i u budućnosti”, kazao je Dubravko Dender, voditelj projekta LIFE SUPport iz Udruge Biom.
Marko Modrić, ravnatelj Javne ustanove “Priroda”, partnera u projektu LIFE SUPport, istaknuo je kako je lokalnoj sredini izuzetno stalo do tih veličanstvenih ptica koje su postale svojevrsni simbol očuvanja prirode i zaštitni znak cijele regije.
“Ne čudi da su nam upravo lokalni stanovnici dojavili prve informacije o pronalasku novih i važnih lokacija gnijezda na liticama nedaleko Brseča i na otoku Rabu”, otkrio je Modrić.
Petogodišnji projekt LIFE SUPport, sufinanciran sredstvima iz programa LIFE Europske unije, ima za cilj poboljšati uvjete gniježđenja i preživljavanja posljednje preostale populacije bjeloglavog supa (Gyps fulvus) u Hrvatskoj. Povećanje brojnosti prvi je važan korak u ponovnom naseljavanju ove vrste na povijesnim područjima gniježđenja na hrvatskom kopnu i povezivanju s drugim populacijama bjeloglavih supova u Alpama i na Balkanu. Najvažnije prijetnje na koje cilja projekt LIFE SUPport su uznemiravanje prilikom gniježđenja, nedostatak hrane, trovanje i stradavanje uslijed elektrokucije na dalekovodima.