Mreža Safe Journalists je u povodu 2. studenog, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjavanja zločina nad novinarima, upozorila kako je od 211 slučajeva napada na novinare ove godine, do 31. listopada, u bazi podataka Mreže SafeJournalists, policiji i tužiteljstvu prijavljeno njih 89, od kojih je sedam odbačeno, a riješena su samo dva.
Kako navode, u 2022. godini u svojoj su bazi zabilježili ukupno 187 slučajeva kršenja prava novinara i ugrožavanja njihove sigurnosti (što uključuje ubojstva, fizičke napade na novinare, prijetnje smrću i fizičkoj sigurnosti novinara te druge oblike zastrašivanja, kao i prijetnje i napade na medijske kuće i organizacije). Od toga je 107 slučajeva prijavljeno nadležnim tužiteljstvima i policiji. Te godine tužiteljstvo je odbacilo 20 slučajeva, a 21 je riješen na sudu.
U 2023. godini zabilježeno je ukupno 235 slučajeva od kojih je 115 prijavljeno nadležnim tužiteljima i policiji. Jedanaest je slučajeva odbačeno, a 26 riješeno sudskim postupcima.
“Najveći broj slučajeva iz sve tri navedene godine još je u fazi istrage. Na žalost, u većini slučajeva počinitelji zločina protiv novinara ostaju nepoznati te se tako i kvalificiraju sve dok se ne pojave novi dokazi ili dok ne isteknu rokovi za kazneni progon”, ističu iz Mreže te pozivaju novinare da ipak nastave prijavljivati sve vrste napada nadležnim institucijama i novinarskim udrugama.
Uloga novinara ključna je za očuvanje slobodnog i otvorenog društva. Zato Mreža SafeJournalists poziva vlade zemalja zapadnog Balkana na hitne i odlučne mjere kako bi se poboljšala sigurnost novinara i osigurala pravda za sve koji su postali žrtve zbog posla koji rade.
Na web stranici Safejournalists.net novinari mogu prijaviti napade u odjeljku “prijavi incident” na hrvatskom i engleskom jeziku te na srpskom, albanskom, crnogorskom, makedonskom i bosanskom. Također, u istom dijelu web-stranice dostupne su informacije o osobama za kontakt iz tužiteljstva i policije, gdje takvi kontaktni punktovi postoje.