Regionalna podružnica svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF Adria i gradsko komunalno poduzeće Čakom d.o.o. posadili su prvu šumu hrane u Čakovcu kako bi dodatno doprinijeli ublažavanju klimatskih promjena i očuvanju vlažnih staništa na tom području. Ovo je drugi ovakav projekt kojim WWF osvještava o važnosti sadnje po principu permakulture.
“Šuma hrane je dinamičan ekosustav dizajniran da oponaša strukturu i funkcije prirodne šume. Čini je više katova vegetacije, visoka stabla, jestive voćne vrste, grmovi, trajne cvjetnice i prizemne biljke, koje su pažljivo odabrane kako bi se stvorio održiv i produktivan ekosustav. Tako samoodrživ ekosustav olakšava život i ljudima i planetu, jer su plodovi i sjemenke voćaka istovremeno i hrana za mnoge životinjske vrste”, priopćili su iz WWF-a.
U Čakovcu je tako zasađeno stotinu drvenastih sadnica voća (jabuka, kruška, šljiva, višnja) i još 200 sadnica pratećeg bilja (dud, glog, drijen, žalfija, ružmarin, majčina dušica…). Građani će sve to moći koristiti besplatno.
“Ovaj koncept prioritet daje bioraznolikosti tako što uključuje širok spektar biljnih vrsta – ne samo stabala voća. Ta raznovrsnost privlači različite životinje, uključujući korisne insekte i oprašivače i tako stvara otporniji i uravnoteženiji ekosustav u odnosu na monokulturni voćnjak. Šume hrane su dizajnirane da budu samoodržive – biljke se međusobno podržavaju. To smanjuje potrebu za vanjskim intervencijama poput dodavanja mineralnog gnojiva i pesticida, pa je na taj način šuma hrane ekološki prihvatljivija i održivija”, navode iz WWF-a.
Šume hrane pružaju i širok spektar dodatnih ekosistemskih usluga poput poboljšanja zdravlja zemlje, povećanja zadržavanja vode, vezivanja štetnog ugljičnog dioksida i osiguravanje staništa za divlje životinje.