Prijedlog Uredbe o poticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija zajednicama obnovljive energije ne omogućava jednaku šansu za ostvarivanje potpora kao i konvencionalnim sudionicima na tržištu, upozoravaju iz Zelene energetske zadruge ZEZ.
U komentarima na Prijedlog Uredbe o poticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovitih kogeneracija, koji se nalazi na javnom savjetovanju ZEZ upozorava da Prijedlog ne slijedi europske direktive i hrvatski zakon o obnovljivim izvorima energije koji nalažu stvaranje poticajnih uvjeta za razvoj zajednica obnovljive energije.
Uredba kojom se definiraju uvjeti ostvarivanja prava na poticaje tržišnom premijom i poticaje zajamčenom otkupnom cijenom, prilika je da se zajednicama obnovljive energije omogući da konkuriraju za potpore po jednakim uvjetima, no u Prijedlogu koji se nalazi na javnoj raspravi nisu uzete u obzir posebnosti zajednica obnovljive energije.
Iz ZEZ-a podsjećaju kako su zajednice obnovljive energije model organiziranja građana, a temelje se na otvorenom i dobrovoljnom sudjelovanju. Neovisne su i pod stvarnim nadzorom članova smještenih u blizini projekata energije iz obnovljivih izvora te im je primarna svrha pružiti okolišnu, gospodarsku ili društvenu korist za svoje članove ili za lokalna područja na kojima djeluju, a ne financijsku dobit.
“Zbog ovih posebnosti, troškovi razvoja projekata u vlasništvu zajednica obnovljive energije su nešto veći, ali zato donose brojne druge prednosti. One imaju potencijal ojačati društvenu koheziju, lokalnim zajednicama donijeti značajno veću vrijednost u odnosu na uobičajenu poslovnu praksu te istovremeno povećavaju upotrebu obnovljivih izvora energije, čime lokalne zajednice na uključiv i pravedan način čine energetski neovisnijima i otpornijima na krize”, naglašavaju iz ZEZ-a.
Prijedlozi ZEZ-a:
- Posebne kvote za projekte u vlasništvu zajednica obnovljive energije
Mehanizmi potpora trebaju uzeti u obzir posebnosti zajednica obnovljive energije kako bi im se omogućilo da se pod jednakim uvjetima natječu za potporu s drugim sudionicima na tržištu.
- Smanjenje barijera za sudjelovanje za dodjelu potpora
Potrebno je smanjiti ili ukloniti obavezu davanja bankovnih garancija i jamstava jer zajednice obnovljive energije u pravilu ne uspijevaju zadovoljiti visoke zahtjeve koji se postavljaju konvencionalnim tržišnim sudionicima.
- Uvažavanje posebnosti zajednica obnovljive energije pri izračunu referentnih proizvodnih cijena
Investicijski i operativni troškovi projekata zajednica obnovljive energije su veći od uobičajenog načina razvoja projekata, što je potrebno uzeti u razmatranje pri određivanju referentnih proizvodnih cijena za dodjelu potpora.