“Višekratne i održive menstrualne potrepštine dugoročno su ekonomski isplative, zdraviji su izbor za osobe s menstruacijom i smanjuju zagađenje jednokratnom plastikom”, upozoravaju iz Zelene akcije povodom Tjedna menstrualnog siromaštva.
Iz udruge naglašavaju kako je potrebno razbijanje tabua edukacijom i informativnim kampanjama, ograničavanje reklamnog prostora štetnoj industriji i financijski poticati (vaučeri) kupovinu višekratnih menstrualnih proizvoda – menstrualnih čašica ili diskova, platnenih uložaka ili upijajućih gaćica.
“Ako postoji jedan problem na sjecištu zdravlja, okoliša (otpada) i osnaživanja žena, to je svakako menstruacija. U Hrvatskoj se u javnosti, ali i među kreatorima politika, nedovoljno pozornosti pridaje ekološkim i zdravstvenim problemima vezanima uz menstruacije”, naglašavaju.
Reklame menstruaciju prikazuju prljavom i promoviraju parfumirane jednokratne proizvode koji bi “trebali ublažiti” navodne “neugodne mirise”.
“Ti proizvodi su zapravo prepuni plastike i štetnih kemikalija i nisu sigurni za korištenje. Međutim, navodni ‘neugodni mirisi’ proizlaze iz kulture posramljivanja, a ne iz stvarnih vagina. Najneugodniji mirisi nastaju u okolišu i na odlagalištima otpada gdje taj otpad kasnije trune. Uz to, takve reklame odaju dojam da je riječ o luksuznom, a ne esencijalnom proizvodu, dok cijene u trgovinama to i potvrđuju”, priopćili su iz Zelene akcije.
Uz to, djevojčice se uči da svoje menstruacije skrivaju, dječake da o njima ne pitaju, a razgovor o njima veže osjećaj srama i nelagode.
“Opasna strana toga jest što se pažnja ne obraća na štetu koju tamponi i higijenski ulošci od jednokratne plastike mogu učiniti ljudskom zdravlju i okolišu, dok je sigurna, zdrava i održiva višekratna alternativa i dalje nedostupna i nepristupačna”, zaključuju.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).