Udruga Domine zajedno s drugim ženskim organizacijama uputila je još u ožujku ove godine zahtjeve Ministarstvu rada i socijalne skrbi za izmjenu Pravilnika o minimalnim standardima za pružatelje socijalnih usluga te za osiguranje dostatnog financiranja za udruge i druge izvaninstitucionalne pružatelje usluga podrške ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja. Nakon provedenog istraživanja, sada ponavlja te zahtjeve.
Dopis iz ožujka temeljio se na preporukama sedamnaest država stranaka Vijeća Europe za primjenu Konvencije VE o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Osnovni istaknuti zahtjevi odnosili su se na formiranje radne skupine koja će raditi na definiranju standarda za pružanje usluga podrške ženama žrtvama nasilja i žrtvama nasilja u obitelji te modela financijske održivosti servisa, potom osiguravanje zaštite osobnih podataka i načela povjerljivosti rada ženskih organizacija kao vaninstitucionalnih pružatelja usluge savjetovališta i skloništa te uključivanje lokalne i regionalne vlasti u sustav podrške, prvenstveno kroz adekvatno financiranje. Udruge su također tražile povećanje sredstava financiranja, što je Ministarstvo i učinilo.
Udruga Domine odlučila je prikupiti podatke o vrsti usluge i stvarnim troškovima koje imaju tzv. ženska savjetovališta. Kao cilj istraživanja odredila je doprinos razvoju standarda i kvaliteti pružanja podrške ženama koje su preživjele nasilje. Pripremno istraživanje koje je udruga provela prethodnih mjeseci kroz mjesečnu analizu rada tri savjetovališta ženskih organizacija, pokazalo je da usluge koje korisnice primaju nisu jednake onima koje su definirane za sve pružatelje socijalnih usluga. Međutim, od udruga se zahtijevaju isti standardi kao i od institucionalnih pružatelja usluga, a da pri tome nisu osigurana sredstva, čime ih se stavlja u nepovoljan položaj i dodatno otežava pružanje usluge, a na štetu korisnica. Sredstva koja se odobravaju kroz projektno financiranje nisu dostatna, kao i sustav glavarina, koji odgovara isključivo trenutnu situaciju i ne osigurava kontinuitet rada skloništa i savjetovališta.
Provedeno pripremno istraživanje potvrdilo je opravdanost zahtjeva poslanih Ministarstvu rada i socijalne skrbi u ožujku, ističu Domine, te ih, uzimajući u obzir činjenicu početka mandata nove Vlade RH, sada ponavljaju. Udruga traži formiranje radne skupine koja će istražiti nove modele održivog financiranja te prilagoditi Pravilnik zahtjevima ženskim organizacijama, uključujući pravo na zaštitu podataka i povjerenje korisnica, te donošenje adekvatnih politika na svim razinama.
Udruga posebno zahtijeva promjenu politika na razini gradova i županija koji do sada uglavnom nisu prepoznali važnost sprečavanja i borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Navedeni zahtjevi sukladni su s preporukama GREVIO odbora i Vijeća Europe koje od Hrvatske traži dosljednu primjenu Istanbulske konvencije, zaključuju Domine.