CONCORD, europska konfederacija nevladinih organizacija za održivi razvoj i međunarodnu suradnju, objavila je izvješće AidWatch za 2024., koje razotkriva zabrinjavajući trend u načinu korištenja službene razvojne pomoći (ODA) država članica Europske unije.
“Unatoč višegodišnjim obvezama, ODA sve više služi nacionalnim interesima, umjesto stvarnim potrebama partnerskih zemalja. ODA ne ispunjava ciljeve ni u kvantitativnim ni u kvalitativnim okvirima, što ima dalekosežne posljedice za globalni razvoj”, navode iz CROSOL – Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske.
U izvješću se navodi kako većina zemalja članica EU-a ne ispunjava dugogodišnji cilj Ujedinjenih naroda, postavljen još 1975., da izdvajaju 0,7% svog bruto nacionalnog dohotka za razvojnu pomoć. Umjesto toga, dolazi do sustavnog preusmjeravanja i precjenjivanja podataka, što stvara “dug pomoći” prema partnerskim zemljama, koji trenutno iznosi više od 1,2 bilijuna eura.
Povećana je tendencija da se sredstva usmjeravaju prema nacionalnim ekonomskim i političkim ciljevima, umjesto da se koriste za međunarodnu pomoć. Tako se troškovi pomoći izbjeglicama unutar vlastitog teritorija prijavljuju kao međunarodna pomoć, što uvelike doprinosi napuhanim statistikama.
“Dodatno zabrinjava najava Europske komisije o planiranom smanjenju izdataka za međunarodnu suradnju za čak 2 milijarde eura u nadolazećim godinama. Ovaj potez dodatno podriva sposobnost Europske unije da ispuni svoje međunarodne obveze”, navodi CROSOL.
Izvješće AidWatch 2024. ističe potrebu za ozbiljnim reformama u načinu na koji države članice EU-a koriste i prijavljuju razvojnu pomoć.
“ODA bi trebala služiti globalnim potrebama, a ne domaćim interesima, a EU bi trebala voditi primjerom u ispunjavanju svojih obveza prema međunarodnoj zajednici”, zaključuje CONCORD.