Pilot projekt proveden u Engleskoj koji je umjesto prepisivanja lijekova povezivao ljude s prirodom, doveo je do velikih poboljšanja mentalnog zdravlja, javlja Guardian.
Liječnici, timovi za mentalno zdravlje i socijalni radnici propisivali su ljudima s poteškoćama mentalnog zdravlja aktivnosti u prirodi kao što su šetnje prirodom, vrtlarenje u zajednici, sadnja stabala i plivanje u divljini.
U projektu koji je počeo 2020., a financirala ga je država, sudjelovalo je više od 8000 ljudi, a rezultati su pokazali da su se kod većine osjećaj sreće i osjećaj da vrijedi živjeti približili nacionalnom prosjeku, a razine anksioznosti značajno pale. Cijena zelene terepije iznosila je za državu oko £500, što je čini isplativijom u usporedbi s drugim tretmanima. Kognitivno bihevioralna terapija, primjerice, u Engleskoj košta oko 1000 funti za 10 seansi.
“Pokazalo se da je ‘zeleno društveno propisivanje’ učinkovit način podrške ljudima u vezi s mentalnim zdravljem. Ali ovo je tek početak. Kreatori politike moraju pokazati predanost ovom rješenju”, izjavila je autorica izvješća o projektu Ruth Garside sa Sveučilišta Exeter.