Nakon petosatnih pregovora, predstavnici Vlade i tri obrazovna sindikata utvrdili su tekst sporazuma. Odluka o njegovu potpisivanju prepuštena je sindikalnom članstvu koje će se o predloženome izjašnjavati sutra i prekosutra. Ako ga ne prihvate, uslijedit će štrajk.
Predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić kaže da se sporazum odnosi prvenstveno na materijalni položaj zaposlenih u školstvu i znanosti. Njime je predviđeno osnivanje povjerenstva koje će, od 1. rujna, raditi na prijedlozima sustavnih rješenja za poboljšanje materijalnih prava radnika, a koje će se sastojati od predstavnika ministarstva i triju sindikata.
Dogovoreno je i da se kroz partnerski odnos pristupi pitanju ocjenjivanja zaposlenika. Prema Stipićevim riječima, iako status quo ostaje na snazi, sindikati će aktivno sudjelovati u pronalaženju rješenja kojim bi se osigurala pravedna evaluacija kvalitete rada zaposlenih u odgojno-obrazovnim i znanstvenim ustanovama.
U okviru granskog kolektivnog pregovaranja otvoreno je i pitanje nagrađivanja nastavnika uključenih u provođenje državne mature, dok se reforma strukovnog obrazovanja, konkretno uvođenje modularne nastave, neće odgoditi za godinu dana, kako su sindikati tražili. Umjesto toga, sporazum predviđa da se nijednom nastavniku u strukovnim školama zbog modularne reforme u idućoj školskoj godini ne smanji norma.
Stipić je dodao kako će sindikat znanosti sudjelovati u sistematizaciji radnih mjesta.
“Ako je volja naših članova da se ovakav tekst potpiše, ugovor će se potpisati u petak u 15 sati, a ako ne prihvate ponuđeni tekst sporazuma, akcije sindikata će se nastaviti”, najavio je šef Preporoda.
“Nismo zadovoljni time što nismo u potpunosti uspjeli odgoditi reformu strukovnog obrazovanja, ali ugovaranje jednogodišnjeg moratorija na diranje satnice i norme nastavnika koji će sudjelovati u frontalnom uvođenju te reforme je dobra kompenzacija”, kazao je Zrinko Turalija iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama. Po njegovim riječima, ovo je maksimum koji su u pregovorima s Vladom u ovom trenutku mogli dobiti.
Sindikati naglašavaju da sporazum ne rješava sve probleme, ali otvara mogućnost sustavnog socijalnog dijaloga.
“Ako se pokaže da za pregovaračkim stolom ne možemo unaprijediti poziciju zaposlenika, sve sindikalne aktivnosti, uključujući štrajk, ponovno su na stolu” rekao je Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Sindikati su u pregovore i proces mirenja ušli sa zahtjevima koji se odnose na povećanje osnovice od 10 posto, odgodu reforme strukovnih škola, odnosno modularne nastave koja je najavljena za početak jeseni u novoj školskoj godini. Zahtijevali su da nastavnici i drugi radnici u školskom sistemu ne budu ocjenjivani, odnosno vrednovani u smislu njihove kvalitete i efikasnosti rada.