Zagreb se pridružio više od 20 glavnih gradova država Evropske unije u akciji solidarnosti koja se održala 23. srpnja u jutarnjim satima u prostorima lokalnog predstavništva Evropske komisije, kod nas znanoj kao Kuća Evrope, javlja građanska inicijativa Zagreb za Palestinu.
Ovim međunarodno koordiniranim prosvjedima stanovnici i stanovnice traže da Evropska komisija i njezini individualni dužnosnici iskoriste svoju moć i utjecaj da se založe za pravdu i trajni mir u povijesnoj Palestini, kažu ova inicijativa u svojem proglasu. Poziv na djelovanje dolazi nakon više od devet mjeseci neviđenih izraelskih napada na pojas Gaze te eskalirajuće agresije na Zapadnoj Obali i u Istočnom Jeruzalemu. Ona prati odluku Međunarodnog suda pravde od 19. srpnja, koja stavlja pritisak na nacionalne vlade da dodatno politički izoliraju Izrael i još snažnije apelira na sankcije, dodaje inicijativa.
Prema Ujedinjenim nacijama, barem 38 664 Palestinaca i Palestinki ubijeno je od strane izraelskih okupatorskih sila u Gazi od 7. listopada 2023., a 553 Palestinki i Palestinaca ubijeno je na okupiranoj Zapadnoj Obali, uključujući 131 dijete. Inicijativa navodi procjenu medicinskog časopisa The Lancet, da se stvarni broj žrtava genocida u Gazi može konzervativno procijeniti na preko 186 000, što čini 8% populacije u Gazi.
“Ovo stravično istrebljenje naroda omogućeno je i poticano i od strane Hrvatske, koja i dalje gaji izrazito prijateljske diplomatske odnose s Izraelom te koja je Izraelu izdala dozvole izvoza naoružanja i streljiva u vrijednosti od gotovo 700 000 eura”, ističe inicijativa Zagreb za Palestinu.
“Sankcije naspram imperijalističkih i rasističkih velesila, makar one došle od strane nekih drugih imperijalističkih i rasističkih velesila, u prošlosti su se pokazale uspješnima, barem u sprečavanju iminentnih tragedija i agresivnih režima. Južnoafrički apartheid ukinut je i zaslugom dugogodišnjeg pritiska od strane aktivista i aktivistica da se deinvestira, bojkotira, i sankcionira apartheid državu. Također, većina zapadnih zemalja uvela je sankcije protiv Rusije odmah nakon invazije na Ukrajinu, a okreću glavu, ili još gore, dok stoljetna okupacija Palestinske zemlje i eskalirajući genocid nad Palestinskim narodom i dalje traju, nadajući se lešinarski ugrabiti profit po završetku tragedije.”
Aktivisti i aktivistice dostavili su listu zahtjeva, kojima pozivaju Evropsku komisiju da iskoristi svoju moć i utjecaj kako bi se ostvarila pravda za Palestinu. Zahtjevi su slijedeći:
- Obustavite napade na živote Palestinaca. Tražite trenutačni, trajni i bezuvjetni kraj izraelske agresije nad narodom Palestine, kao i okupacije, kolonizacije i aparthejda. Primijenite to na sve pregovore koji se tiču Izraela, u skladu sa savjetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde objavljenim 19. srpnja 2024. Afirmirajte pravo Palestinaca na povratak u domovinu.
- Prestanite naoružavati Izrael. Zabranite članicama EU-a da prodaju oružje, dijelove za oružje i proizvode koji se mogu koristiti kao oružje državi Izrael. Protiv država koje se na zabranu ogluše uvedite i provedite stroge mjere.
- Prekinite akademske veze. Prekinite svaku suradnju s izraelskim obrazovnim, istraživačkim, znanstvenim i inovatorskim entitetima. Uklonite Izrael iz programa Obzor Evrope i Erasmus+. Prekinite kibernetičku suradnju. Provedite provizije Wasseenarsog sporazuma koje brane izvoz hakerskih alata Izraelu kao kršitelju ljudskih prava. Provedite restrikcije na trgovinu koje bi spriječile uvoz izraelskih hakerskih alata u Evropu.
- Zaštitite pravo na privatnost. Uklonite Izrael s GPDR-ove liste primjerenih država u skladu s presudama Suda Evropske unije (Schrems) koje bi osudile pretjerani pristup izraelskih inteligencija u podatke EU-a.
- Zaštitite pravo na slobodu izražavanja. Primijetite nekompatibilnost IHRAine definicije antisemitizma s pravima političkog izražavanja u zakonu EU-a te kaznite države članice koje definiciju koriste kako bi kriminalizirale neslaganje ili regulirale imigraciju i pristup državljanstvu na temelju političkih stavova.
- Zaštitite pravo na prosvjed.
- Zaštitite prava na slobodu okupljanja, izražavanja i udruživanja, kao i prava nediskriminacije, privatnosti i fizičkog integriteta.
- Provedite istrage i sankcije protiv država članice koje ne štite vlastite državljanke i državljane te stanovnike i stanovnice od zlouporaba moći koje stigmatiziraju, sprječavaju, kažnjavaju, fizički napadaju ili odvraćaju ljude od korištenja svojih osnovnih prava na prosvjed kako bi pokazali solidarnost slobodnoj Palestini.
Prosvjednici i prosvjednice ističu da odbijaju sudjelovanje država i Evropske unije u neprekidnoj agresiji nad
palestinskim narodom. Najavljuju nastavak svoje borbe do sipunjenja ovih zahtjeva. Pozivaju i ostale stanovnike i stanovnice Evropske unije, kao i dužnosnike evropskih institucija da sudjeluju u lokalnim akcijama solidarnosti s Palestincima i Palestinkama te da se pridruže rastućem pokretu za pravdu i oslobođenje.