“Recentne izjave pojedinih političkih predstavnika desnog spektra oko novog studijskog programa Filozofskog fakulteta Rodni studiji predstavljaju u demokratskom društvu neprihvatljiv napad na samu suštinu sveučilišne autonomije – akademska prava i slobode”, izjavili su iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
“Ne ulazeći u sam sadržaj novog studijskog programa Filozofskog fakulteta Rodni studiji, zabrinjavajuće je potpuno nepoznavanje funkcioniranja sustava visokog obrazovanja koje navedeni političari iskazuju. Naime, recentne izjave pojedinih političkih predstavnika desnog spektra predstavljaju u demokratskom društvu neprihvatljiv napad na samu suštinu sveučilišne autonomije – akademska prava i slobode”, izjavili su iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Iz Sindikata podsjećaju kako su Ustav RH jamči akademska prava i slobode jednako kao i Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti.
“Činjenica da država javnim novcem financira rad sveučilišta nikako joj ne omogućuje da arbitrira u sadržaj znanstvenih istraživanja ili nastavnih programa niti da samovoljno i paušalno prosuđuje kakva je znanost prikladna za financiranje, a kakva ne. Za to postoje uhodani mehanizmi i stručna tijela koja o tome odlučuju. Studijskom programu koji je prošao sve propisane verifikacijske procedure na matičnoj ustanovi i Sveučilištu sudbinu zasigurno ne smiju određivati političari. To što se oni ne slažu sa sadržajem nekog studijskog programa ne daje im za pravo da odlučuju o njegovoj opravdanosti”, naglašavaju iz NSZVO te dodaju kako bi bilo izrazito pogubno kada bi takvim pritiscima podlegla Agencija za znanost i visoko obrazovanje.
Agencija za znanost i visoko obrazovanje, naime, posljednja je stepenica u odobravanju studijskog programa.
“Rasplet ovog pitanja bit će dobar lakmus papir za to što nas očekuje iduće četiri godine. Hoćemo li svjedočiti valu napada na sveučilište do mjere da o studijskim programima odluke donose političari ili ćemo kao društvo uspjeti obraniti temeljna načela i procedure, od kojih su neka razvijana i prisutna već stoljećima”, zaključuju iz NSZVO.