Rezolucija Odbora za okoliš Europskog parlamenta poziva razvijene zemlje, uključujući EU i njezine države članice, da osiguraju postizanje godišnjeg cilja financiranja klimatskih promjena od 100 milijardi USD 2023. te da rade na post-2025. cilju koji bi bio veći od tog iznosa.
Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta usvojio je rezoluciju u kojoj poziva na akciju uoči UN COP28 konferencije o klimatskim promjenama, koja će se održati od 30. studenog do 12. prosinca u Dubaiju. Konferencija je važna jer će se u sklopu nje dogoditi prva Globalna procjena stanja prema Pariškom sporazumu, koji je stupio na snagu 2016. godine.
“Rezolucija poziva razvijene zemlje, uključujući EU i njezine države članice, da osiguraju postizanje godišnjeg cilja financiranja klimatskih promjena od 100 milijardi USD 2023. te da rade na post-2025. cilju koji bi bio veći od tog iznosa. Ponavlja zahtjev Parlamenta za posebnim mehanizmom EU-a za javno financiranje kako bi se pružila odgovarajuća potpora za ispunjavanje obveza EU-a o financiranju klimatskih promjena”, navode iz Europskog parlamenta.
Zastupnici su istaknuli i kako COP28 treba učiniti fond za gubitke i štete operativnim te naglasili kako bi svi veliki emiteri, uključujući zemlje EU-a, trebali biti spremni dati svoj pravičan udio u fond.
Posebno je naglašeno da fosilna goriva najviše doprinose klimatskim promjenama, odgovorna su za više od 75 % svih emisija stakleničkih plinova. Zastupnici su zato pozvali na hitno ukidanje svih izravnih i neizravnih subvencija za fosilna goriva, kako na razini EU tako i na nacionalnoj razini, “što je prije moguće i najkasnije do 2025. godine”.
Podržali su i globalni cilj utrostručenja obnovljive energije i udvostručenja energetske učinkovitosti do 2030., zajedno s opipljivim postupnim ukidanjem fosilnih goriva što je prije moguće, uključujući zaustavljanje svih novih ulaganja u vađenje fosilnih goriva.
“Zastupnici Europskog parlamenta podsjećaju da su kriza klime i bioraznolikosti međusobno povezane te da se ciljevi Pariškog sporazuma ne mogu ispuniti bez obnove prirode. Naglašavaju važnost zaštite, očuvanja i obnove biološke raznolikosti, posebno tla, šuma, poljoprivrednih ekosustava, slatkovodnih tijela i oceana.
Rezolucija na kraju poziva na pojačane napore na globalnoj razini u različitim sektorima: borba protiv onečišćenja plastikom; rješavanje utjecaja tekstilne industrije na klimu i okoliš; daljnje smanjenje emisija metana, emisija iz međunarodnog pomorskog i zračnog prometa, poljoprivrede, obrane”, navode iz Europskog parlamenta.