Kako je bilo moguće da ministar i njegov državni tajnik za znanost i visoko obrazovanje 2022. godine dobiju novu priliku da provedu u osnovi istu onu zakonsku reformu sustava znanosti i visokog obrazovanja koja je 2011. godine doživjela debakl, retorički se pita Akademski sindikat.
Debakl, dodaje sindikat uslijedio je jer je reforma „bila plebiscitarno odbijena od akademske zajednice, političkih struktura i najšire javnosti“.
U međuvremenu se ispostavilo, dodaje AS da su ministar Radovan Fuchs i državni tajnik za znanost i visoko obrazovanje Ivo Šušak sustav znanosti i visokog obrazovanja, koji su uspješno doveli do urušavanja, itekako znali iskoristili za osobne probitke.
Državni tajnik Ivo Šušak nakon dolaska na funkciju u Upravu za visoko obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja upisao je doktorski studij na Pravnom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku, koje ima bogatu tradiciju akademskog servisiranja državnih dužnosnika, dakle na instituciji nad kojom ima pravo nadzora i koja je ovisna o njegovim uslugama.
Postoje jasne naznake da je na drugoj instituciji, na Sveučilištu obrane i sigurnosti Dr. Franjo Tuđman, nad kojom također ima pravo nadzora i koja je ovisna o njegovim uslugama, na kraju aktualnog mandata državnog tajnika osigurao odstupnicu na atraktivno radno mjesto glavnog tajnika Sveučilišta. Natječaj za to radno mjesto raspisan je u Narodnim novinama 16. travnja 2024. godine.
Ministar Radovan Fuchs izabran je u naslovno znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora u trajnom izboru na Sveučilištu u Rijeci 20. srpnja 2021., dakle za vrijeme obnašanja dužnosti ministra znanosti i obrazovanja na koju je imenovan 24. srpnja 2020. Postupak izbora pokrenut je 29. travnja 2021, dodaje AS.
„Ovaj izborni postupak, koji je pokrenut i u rekordnom roku dovršen u vrijeme obnašanja dužnosti ministra, problematičan je u etičkom i političkom aspektu mogućeg sukoba interesa. Međutim, glavni je problem u činjenici da je Radovan Fuchs u naslovno znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora u trajnom izboru izabran bez ispunjavanja zakonskih uvjeta za to zvanje. Izbor je obavljen u resoru i sustavu znanosti i visokog obrazovanja nad kojim Radovan Fuchs kao ministar ima obvezu nadziranja zakonitosti postupanja.“
Iz reakcije mandatara za sastav nove vlade u saborskoj raspravi 18. svibnja 2024. proizlazi da u momentu predlaganja novih ministara mandatar nije bio upoznat s činjenicama i okolnostima ovog slučaja, koje su inače u javnosti poznate već duže vremena, zaključuje ovaj sindikat u svojoj izajvi, osvrćući se na prošlogodišnja istraživanja tjednika Nacional.
Akademski sindikat traži od nadležnih da, u svjetlu iznesenih činjenica i osnovanih sumnji, preispitaju odluku o Fuchsovu imenovanju. Također, on traži da se iznesene činjenice i osnovane sumnje uzmu u obzir prilikom imenovanja državnog tajnika za znanost i visoko obrazovanje u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Sindikat pritom podsjeća i na vlastito pismo javnosti od 18. ožujka, u kojem je upozorio da novi zakoni i podzakonski akti u sustavu visokog obrazovanja i znanosti ne razvijaju sustav već ga urušavaju. U njemu je naveo razloge takvog stanja u činjenici da ministar Fuchs nikada nije bio zaposlen ni u jednom sustavu obrazovanja, a njegov državni tajnik za visoko obrazovanje i znanost nije ni sveučilišni nastavnik niti znanstvenik. Također, ukazao je na štetne posljedice da takav nekompetentan ministar i njegov državni tajnik za visoko obrazovanje i znanost imenuju članove upravljačkih i nadzornih tijela u sustavu visokog obrazovanja i znanosti te su do sada, imenovanjem pojedinih nekompetentnih osoba u tim tijelima, ugrozili razvoj nekoliko javnih institucija, i postavio je pitanje kako je moguće da politiku u sustavu obrazovanja vodi osoba koja nikad nije radila u tom sustavu, odnosno, da njegova desna ruka, koja vodi politiku visokog obrazovanja i znanosti nije ni sveučilišni nastavnik niti znanstvenik.