U dozvoli Ministarstva poljoprivrede Gradu Vrbovcu stoji da gnijezda smiju premjestiti, ali je izričito navedeno ako u njima ima ptića da ih moraju premjestiti, potvrđeno nam je iz Ministarstva. Fotografije s mjesta zločina govore da to nije učinjeno nego su mrtvi ptići ležali po središtu Vrbovca. Inspekcija nije ni izašla na teren jer je, kako su nam rekli, Grad – imao dozvolu. “Zgroženi smo”, kažu iz udruge BIOM. “Ovo je moralna i civilizacijska sramota”, komentirali su iz udruge Prijatelji životinja.
U dozvoli Ministarstva poljoprivrede Gradu Vrbovcu stoji da se gnijezda gačaca smiju premjestiti, ali je izričito navedeno ako u njima ima ptića da ih moraju premjestiti. Fotografije s mjesta zločina jasno govore da to nije učinjeno nego su mrtvi ptići ležali okolo.
Podsjećamo, iz Državnog inspektorata rekli su nam jučer kako nisu postupali po dojavi jer je Grad Vrbovec imao dozvolu Ministarstva poljoprivrede za uklanjanje gnijezda. Inspektorat dakle, ni ne izađe na teren da provjeri radi li se po dozvoli ili ne.
“Na zahtjev Grada Vrbovca Ministarstvo je donijelo Rješenje, kojim se dopušta namjerno uništavanje ili oštećivanje gnijezda na način da se gnijezda skidaju i uništavaju, ali ako se utvrdi da se u gnijezdima nalaze živi ptići, da se ta gnijezda premjeste izvan površina obuhvata Programa zaštite divljači Grada Vrbovca, a u dogovoru s lovoovlaštenikom lovišta u koja se gnijezda premještaju”, kažu iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Sada smo mi kao novinari čija to nije zadaća, poslali jednoj državnoj instituciji, Inspektoratu, što piše u rješenju druge državne institucije, Ministarstva, rješenju koje su već imali.
Iz Ministarstva navode kako je “Grad Vrbovec odgovoran za provođenje navedenog Rješenja, a kontrolu izvršenja Rješenja provodi lovna inspekcija Državnog inspektorata”. Čekamo odgovor Inspekcije kakvu će odgovornost snositi Grad Vrbovec.
Iz udruge BIOM koja je prošle godine prebrojavala gačce u Zagrebu, zgroženi su ovakvim tretmanom ptica koje se u EU-u smatraju osjetljivom vrstom.
“Ovakav postupak, osim što je okrutan i neusklađen sa strateškim pristupom suživotu s vranama, također je i ilegalan. Iako mnogi gradovi i dalje redovito provode mjere uklanjanja gnijezda gačaca za koje im Ministarstvo poljoprivrede nediskriminatorno izdaje dopuštenja, bili smo u uvjerenju da je posebno okrutna praksa ubijanja ptića ipak postala stvar prošlosti. Nažalost, ovaj nam je slučaj pokazao da pojedine gradove čeka dalek put do aktivne primjene dugoročnih i strateških rješenja za postizanje suživota s gačcima”, kaže Iva Šoštarić iz BIOM-a.
Ministarstvo izdaje dozvole gradovima za uklanjanje gnijezda, no kako je vidljivo iz rješenja koja posjeduje udruga BIOM, gotovo uvijek navode da se gnijezda treba premjestiti ako se u njima nalaze ptići.
„I to je nebulozno jer neće odrasla ptica ići za automobilom koji prevozi gnijezdo. Kako će ptice naći svoje ptiće u lovištu? Kako je neprovedivo to nitko ne radi, nitko ne prenosi gnijezda, a to stoji u rješenjima“, kaže Šoštarić.
Gačcima se na europskoj razini broj smanjuje, oni u Sloveniji i Mađarskoj nisu lovna vrsta, a kod nas jesu i njima se gospodari kao lovnim vrstama, što je dio problema.
Iz udruge Prijatelji životinja također su šokirani ovakvim divljačkim prizorom ubijanja mladih ptica bez empatije te smatraju da je riječ o teškom kršenju Zakona o zaštiti prirode i Zakona o lovstvu.
“Gradovi su imali cijelu zimu za izvesti potrebne radove, bez ikakve štete po životinje. No oni to čine sada, usred sezone gniježđenja, kada posljedice znače mrtve ptiće, razbijena gnijezda i očajne roditelje koji kruže oko posječenih grana. To nije samo neodgovorno – to je brutalno. Zakon postoji da bi štitio najranjivije, a ne da bi ih administrativno uklanjao. Ministarstvo, koje bi trebalo čuvati prirodu, olako odobrava dozvole, pretvarajući iznimke u pravilo i legalizirajući ubijanje. Ovo čemu svjedočimo moralna je i civilizacijska sramota”, naglasili su za H-Alter.
Podsjećamo, iz Društva za zaštitu, pomoć i proučavanje ptica Ornitološki laboratorij uspjeli su spasiti 30-ak mladih ptica iz Vrbovca. Sada će ih volonteri tri mjeseca othranjivati, za što je potrebno puno vremena i resursa. Građani opet spašavaju, tamo gdje su institucije u potpunosti zakazale.
Gdje je “pravo na dobru upravu”?
Povelja Europske unije o temeljnim pravima garantira građanima EU-a „pravo na dobru upravu“. Također, navodi kako „visoka razina zaštite okoliša i poboljšavanje kvalitete okoliša moraju biti uključeni u politike Unije i osigurani u skladu s načelom održivog razvoja“. Teško da je dobra uprava osigurana kada lokalna institucija krši rješenje, a inspekcija ni ne izađe na teren na prijave građana. Također, teško da održivi razvoj uključuje masakr nedužnih ptića.