U petak je u Zagrebu održan prosvjed protiv novoga Zakona o radu. Mario Iveković upozorio je da cjelokupna saborska opozicija protiv izglasavanja ovakvoga ZOR-a. Marina Palčić pozvala je sve radnike da se prestanu javljati svojim poslodavcima tijekom slobodnog vremena, slobodnih dana i godišnjih odmora.
U petak u 17 sati na Markovom trgu okupilo se pedesetak članova inicijative Za radnički Zakon o radu, članova sindikata i onih koji ih podržavaju na prosvjedu protiv „antiradničkog Zakona o radu“ čije se prvo saborsko čitanje održalo dan ranije. Na Zakonu se radilo dvije godine, trebao bi stupiti na snagu početkom 2023., a tijekom javnog savjetovanja o izmjenama ljetos skupljeno je preko 770 komentara, od kojih je većina odbačeno. Trebao bi prepoznati rad na digitalnim platformama, rad o kuće i spriječiti neopravdano sklapanje ugovora na određeno, ali članovi inicijative i sindikata upozoravaju da je Zakon pun rupa i nedosljednosti koje će u praksi omogućavati još gori tretman radnika.
Zakon propušta spomenuti mnoge dugogodišnje zahtjeve radnika. Iako implementira europsku direktivu o ravnoteži privatnog i poslovnog života, pravo na nedostupnost izvan radnog vremena nije navedeno. Govornica iz Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske, Marina Palčić, pozvala je sve prisutne da se prestanu javljati svojim poslodavcima tijekom slobodnog vremena, slobodnih dana i godišnjih odmora.
Reguliranje rada od kuće i na daljinu posebno je sporno. Prilikom rada od kuće briga za starije članove obitelji i djecu ponovno će pasti na radnice, a u većini slučajeva radnici neće imati pravo na naknadu za Internet i režije. Također, u slučaju izvanredne situacije kao što su pandemija i/ili potres, poslodavac će imati pravo smanjiti plaće za 30 posto. Članovi Inicijative upozoravaju upravo na zaštitu poduzetnika i poslodavaca Zakonom i govore kako njima u Zakonu o radu naprosto nema mjesta.
Iako regulacija izdavanja ugovora na određeno jednako vrijedi i za strane radnike, Tomislav Kiš, glavni tajnik Novog sindikata, upozorio je na izrabljivanje na digitalnim platformama i manjak borbe za njihova prava. Također, smatra sramotnim mijenjanje Zakona o radu bez mijenjanja Zakona o reprezentativnosti jer brojnost članova u sindikatu ne pokazuje njegovu stvarnu snagu i svrhu, a veći sindikati tako guše one manje.
Mario Iveković iz Novog sindikata, spomenuo je do tada neviđenu reakciju oporbe. Naime, svi su članovi oporbe protiv izglasavanja novog ZOR-a. U publici su stajale članice i članovi Radničke fronte i grupe mladih SDP-a, a govornici su se zahvalili svima prisutnima i onima koji su se uključili u Inicijativu.
Osim transparenata poput „Prekarni rad: 2. mjesto u EU“ i „Agencijski rad – teško izrabljivanje“, bio je vidljiv i transparent članova i članica grupe Extinction Rebellion koji su pozvali na treći zagrebački Klimatski marš. Govornici su prisutne pozvali i na prosvjed predškolskih radnica i radnika koji je zakazan za subotu.
U Hrvatskoj postoji više ugovora na određeno nego što je prosjek Europske unije, tjedno se radi 2 i pol sata više nego u ostatku EU, ispod 50 posto radnika je pod kolektivnim ugovorom, a samo ih je 27 posto u sindikatima. Iako se rad pod ugovorom na kraće od tri mjeseca smatra prekarnim, u ZOR-u se ne koristi izraz „prekarni rad“.
Članovi inicijative traže promjenu Zakona prema primjeru Radničkog zakona o radu ili radničku Vladu, a ako ovakav Zakon dođe do drugog čitanja, prosvjedovat će ponovno.