Iz udruženja koje okuplja proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora, tvrde kako HOPS novim Pravilima proces izdavanja potrebnih dozvola za OIE projekte produžuje za gotovo dvije godine.
Dvije godine se čekalo da Hrvatski operator prijenosnog sustava d. d. (HOPS) donese Pravila o priključenju na prijenosnu mrežu. No, pravila koja su napokon objavljena 14. srpnja onemogućuju razvoj projekata OIE, umjesto da ih potaknu, upozoravaju iz Gospodarsko-interesnog udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske.
Iz udruženja koje okuplja proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora, tvrde kako HOPS novim Pravilima proces izdavanja potrebnih dozvola za OIE projekte produžuje za gotovo dvije godine.
“Za dobivanje elektroenergetske suglasnosti (EES), koja je uvjet za ishođenje lokacijske dozvole, investitori će čekati između 9 i 12 mjeseci. Za elaborat o mogućnosti priključenja (EMP) čekat će 90 dana, a za elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP) dodatnih 5 do 8 mjeseci. Usporedbe radi, EU nalaže da se sve dozvole za građenje trebaju izdati u roku od dvije godine, dok je sada samo za rješavanje priključka potrebno godinu i pol dana”, navode iz Udruženja OIEH.
Zabrinuti su i time što prema novim Pravilima, nije sigurno kada niti koliko električne energije će HOPS od proizvođača OIE preuzeti u mrežu. HOPS ima pravo u bilo kojem trenutku OIE postrojenje isključiti iz mreže.
“Ni jedna financijska institucija neće odobriti kredit za OIE postrojenje za koje ne zna za koliko će proizvedene električne energije moći isporučiti račun i dobiti povrat investicije. Investitorima se tako poručuje kako nisu dobrodošli, a postizanje energetske samostalnosti i neovisnosti produžujemo u nedogled”, naglašavaju iz OIEH.
Istodobno, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine donosi zakonodavni okvir koji ubrzava i pojednostavljuje razvoj solarne energije, a kojim se razvoju agrosunčanih elektrana daje strateški značaj. No, sav napredak ova Pravila gotovo poništavaju.
“Projekti OIE koji u ovom trenutku čekaju na razvoj vrijedni su čak 1,5 milijarde eura, a zbog novih Pravila HOPS-a pitanje je kad će i hoće li se uopće moći razviti”, navode iz OIEH te zaključuju kako je hitno potrebno međuresorno djelovanje i koordinacija mjerodavnih ministarstava kako bi i Hrvatska prestala s ovakvim ograničavajućim pravilima koja blokiraju razvoj OIE projekata.