Znanstvenici za klimu upozorili su na današnjoj press konferenciji na nezaustavljiv porast razine ugljikova dioksida u atmosferi.
Apelirali su na političke stranke da u izbornim programa uoči parlamentarnih i europskih izbora istaknu jasne i konkretne klimatske politike.
Inicijativa, koja okuplja više stotina znanstvenika, pozvala je stranke da u svoje programe uvrste ubrzanje procesa napuštanje svih vrsta fosilnih goriva, uključujući plin.
Član incijative Nikola Biliškov istaknuo je nezadovoljstvo učinjenim u protekle četiri godine otkako su uputili apel Vladi, Hrvatskom saboru i Uredu predsjednika RH za sustavnu klimatsku akciju, s potpisima 549 hrvatskih znanstvenika iz različitih područja znanosti.
“U tom razdoblju razina ugljikova dioksida u atmosferi je porasla za dodatnih 10 milijutinki”, rekao je.
Uoči parlamentarnih i europskih izbora, Znanstvenici za klimu pozivaju stranke da u svoje izborne programe uvrste primjenu održive energetike, sustavno praćenje klimatskih promjena, poticanje distribucije dobara na lokalnoj razini, provođenje kvalitetnih poljoprivrednih politika, uvođenje ekološkog doprinosa u svim granama gospodarstva, očuvanje prirodnih resursa i rezervi pitke vode.
Inicijativa apelira na stranke da donesu konkretne klimatske politike i plan otpornosti na klimatsku krizu.
Članica inicijative Jelena Puđak rekla je da nije dovoljno fokusirati se isključivo na smanjenje stakleničkih plinova. Potrebno je, ističe, „nositi se sa suvremenom ekološkom krizom, voditi računa o klimatskoj krizi i krizi bioraznolikosti“.
“Treba premjestiti fokus s rasta konzumerizma i BDP-a na indikatore koji upućuju na ekološku održivost i kvalitetu života građana kao glavne pokazatelje razvoja društva”, rekla je Puđak.
U svom redovitom godišnjem izvještaju o klimatskom stanju, Svjetska meteorološka organizacija objavila je da su prosječne temperature prošle godine dostigle najvišu razinu u zadnje 174 godine povijesti mjerenja. Prema njezinom dokumentu, temperature oceana bile su najviše u proteklih 65 godina, otkako se provode mjerenja, dok je u više od 90 posto svjetskih mora zabilježen toplinski val.