Na zahtjev upućen 20. rujna 2024. Ministarstvo zdravstva ne odgovara, a liječnik nepravomoćno osuđen za silovanje u pokušaju i bludne radnji na štetu 11 pacijenata – još uvijek radi u bolnici Juraj Njavro.
Dok afera velikih razmjera ovih dana potresa zdravstveni sektor u Hrvatskoj, saznajemo da se tijekom rješavanja slučaja Topolovec iz osječkog KBC-u razotkrio još jedan slučaj koji ukazuje na identično nepostupanje i nefunkcioniranje relevantnih institucija i praksu zataškavanja kao što se to dogodilo u slučaju Topolovec.
Radi se o slučaju doktora medicine, specijalista opće kirurgije i užeg specijalista vaskularne kirurgije Dragana Manojlovića, zaposlenog u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Dr. Juraj Njavro u Vukovaru. Naime, protiv njega je osječki Općinski sud prije godinu dana donio nepravomoćnu presudu kojom je proglašava krivim za kazneno djelo silovanja u pokušaju i vršenja bludnih radnji na štetu jedanaest pacijenata muškog spola, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od tri i pol godine. Neka od više kaznenih djela počinjena su za vrijeme pregleda pacijenata u prostoru ove zdravstvene ustanove.
Slučaj se razotkrio tijekom digitalne akcije povodom slučaja Topolovec koju su pokrenuli Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek te digitalne platforme Grof Darkula i Seksizam naš svagdašnji za hitnu izmjenu dva zakona u svrhu zaštite pacijenata od nasilnika u zdravstvenom sustavu. Digitalnom akcijom je poslano preko 5000 mejlova nadležnim institucijama, a tom prilikom su građani Vukovara upozorili na sličan slučaj u vukovarskoj bolnici. Kazneno djelo za koje je nepravomoćno osuđen dr. Manojlović počinjeno je, kao i u osječkom slučaju, za vrijeme obavljanja liječničke dužnosti.
Po tom saznanju je odmah reagirao Centar za mir, nenasilje i ljudska prava priopćenjem zahtjevom za ostvarivanje prava na pristup informacijama upućenom 14. rujna 2024. prema Bolnici.
“Bolnica nas je izvijestila da su prvu službenu obavijest vezano uz ovaj slučaj zaprimili od nas. U zahtjevu smo zatražili informacije koje su korake i mjere poduzeli kao poslodavac vezano uz interne akte njihove zdravstvene institucije, a u svrhu privremenog udaljavanja navedenog liječnika od obavljanja liječničke dužnosti dok se pravomoćno ne okonča sudski postupak. Također, zatražili smo i informaciju da li su protiv navedenog liječnika pokrenuli disciplinski postupak, odnosno je li se vodio disciplinski postupak pred sudom Komore”, kažu u Centru za mir i nenasilje Osijek.
U roku od četiri dana zaprimili su odgovor u kome stoji da u proteklih više od deset godina nije zaprimljena niti jedna pritužba na rad ili postupanje imenovanog liječnika. “Sukladno odredbama Zakona o radu, a imajući u vidu da NMB Vukovar nije zaprimila nikakvu prijavu niti imala službenu informaciju o postupanju koje bi predstavljalo povredu radne obveze protiv liječnika Dragana Manojlovića NMB Vukovar nije provela nikakav disciplinski postupak”, stoji u odgovoru NMB Vukovar.
Izvijestili su i da ne posjeduju informaciju da je nadležna Komora postupala prema imenovanom liječniku, te da su se s obzirom na upit i značaj težine kaznenog djela bez odgode obratili Ministarstvu pravosuđa RH i zatražili dokaz o osuđivanosti za kazneno djelo koje bi bilo nespojivo sa obavljanjem poslova liječnika specijalista kirurgije. Također, uputili su zamolbu Općinskom sudu u Osijeku za dostavu presude temeljem koje smo im uputili zahtjev.
Dakle, kao i slučaju Topolovec, protiv Manojlovića se nije vodio nikakav disciplinski postupak, niti je privremeno udaljen iz službe dok se pravomoćno ne okonča sudski postupak, a Bolnica je potvrdila da su prvu informaciju zaprimili od Centra za mir i nenasilje Osijek, što potvrđuje nefunkcioniranje i nepostojanje komunikacije između nadležnih institucija u ovakvim situacijama.
Centar za mir je odmah nakon odgovora bolnice dalje reagirao: “Poslali smo hitan zahtjev ministru zdravstva u kojem smo zatražili hitne zakonske izmjene i suspenziju ovog liječnika dok se pravomoćno ne okonča sudski postupak. Također smo se obratili s pitanjem Hrvatskoj liječničkoj komori jesu li proveli disciplinske postupke sukladno važećem Pravilniku o disciplinskom postupku, te koje mjere su poduzeli kao zakonom nadležna institucija za odobravanje, oduzimanje i privremeno oduzimanje odobrenja za samostalan rad liječnika u konkretnim slučajevima”.
Budući da je ovo drugi slučaj u kojem nepravomoćno osuđeni liječnik zbog kaznenog djela protiv spolne slobode silovanja u pokušaju i vršenja bludnih radnji i dalje radi, podnijeli su Ministarstvu zdravstva zahtjev za hitnu izmjenu zakonodavstva – konkretno Zakona o liječništvu, u dijelu koji se tiče disciplinske odgovornosti liječnika. Zahtijevaju uvođenje odredbe o privremenom oduzimanju odobrenja za samostalni rad liječniku protiv kojeg se vodi kazneni postupak za kazneno djelo iz glave XVI Kaznenog zakona – Kaznena djela protiv spolne slobode na štetu pacijenta/ice, do pravomoćnosti sudske odluke.
Centar za mir je ustrajan u ovom zahtjevu: “Inzistiramo na ovoj izmjeni Zakona o liječništvu budući se radi o posebnom zakonu (lex specialis) koji uređuje ustrojstvo i uvjete za obavljanje liječničkog zvanja. Osim toga, Zakon o zdravstvenoj zaštiti u svom članku 172. upućuje na primjenu posebnog zakona kod davanja, obnavljanja i oduzimanja odobrenja za samostalan rad. Iz tog razloga ustrajemo na našoj izmjeni. Smatramo da liječnik ne može imati licencu za rad dok traje kazneni postupak za kaznena djela protiv spolne slobode. Ako nema licencu, odnosno odobrenje za samostalan rad, ne može raditi kao liječnik, odnosno u struci”.
Priključili su se i Inicijativi pučke pravobraniteljice vezano uz izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji kao temeljni zakon iz ovog područja uređuje cjelokupan ustroj zdravstvene zaštite i odnosi se na sve zdravstvene djelatnike. On u svom čl. 156. propisuje zabranu zapošljavanja zdravstvenog djelatnika koji je pravomoćno osuđen za kazneno djelo protiv spolne slobode i kazneno djelo protiv spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, i to samo u zdravstvenoj djelatnosti koja uključuje rad s djecom. Predložili su da se predmetni zakon o zdravstvenoj zaštiti doradi po uzoru na Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Naime, u čl. 106. navedenog zakona propisana je dužnost ravnatelja školske ustanove da odmah po saznanju da se protiv nekog djelatnika vodi ili je pokrenut kazneni postupak, udalji iz službe do pravomoćnosti ili obustave postupka, uz pravo na naknadu plaće u visini od 2/3 prosječne mjesečne plaće. Također, ravnatelju školske ustanove dana je mogućnost otkazivanja ugovora o radu nakon pravomoćnosti sudske odluke. Slično je uređeno i u Zakonu o policiji i u Zakonu o socijalnoj skrbi.
Dana 10. listopada 2024. godine Centar je ponovno uputio dopis NMB Dr. Juraj Njavro u Vukovaru kojim su zatražili dostavu informacija o tome koje su korake i mjere poduzeli kao poslodavac vezano uz interne akte NMB Vukovar kao zdravstvene institucije, a u svrhu Manojlovićeva privremenog udaljavanja od obavljanja liječničke dužnosti dok se pravomoćno ne okonča sudski postupak te jesu li pokrenuli disciplinski postupak pred sudom Komore.
Iz Centra su nam odgovorili: “Na poslani dopis zaprimili smo odgovor dana 11. listopada 2024. godine. U odgovoru nas obavještavaju da su se vezano uz slučaj spomenutog liječnika obratili Hrvatskoj liječničkoj komori s upitom da li je ista provodila disciplinski postupak prema imenovanom liječniku, radi postupanja koje bi bilo protivno njihovim aktima, posebice radi povrede iz članka 4. Pravilnika o disciplinskom postupku koji kao povredu definira ponašanje prema trećim osobama povredom ugleda liječničke profesije, odnosno da li je istome u takvom postupku bila izrečena eventualna mjera zabrane rada ili oduzimanja licence, što bi bilo od utjecaja na radnopravni status liječnika. Navode da im je Hrvatska liječnička komora dostavila očitovanje kako nisu postupali prema imenovanom liječniku, te da su zatražili dostavu podataka od Općinskog suda u Osijeku prema kojima bi postupali. Nakon što smo 16. listopada 2024. uputili predsjedniku Hrvatske liječničke komore zahtjev radi ostvarivanja prava na pristup informacijama vezano uz slučaj liječnika Manojlovića, odgovor na zahtjev smo zaprimili 28. listopada 2024. godine. U odgovoru je navedeno da tijela Hrvatske liječničke komore nisu pokrenula disciplinski postupak protiv spomenutog liječnika te da tijela Komore nisu zaprimila zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv navedenog liječnika od bilo koje druge, fizičke ili pravne osobe. Nadalje, navedeno je da se protiv liječnika Manojlovića trenutno provodi postupak pred Povjerenstvom za medicinsku etiku i deontologiju Hrvatske liječničke komore, koje u skladu sa svojim statutarnim ovlastima, razmatra postojanje eventualnih povreda Kodeksa medicinske etike i deontologije. Također ističu da Hrvatska liječnička komora nije zaprimila presudu protiv Dragana Manojlovića te su zatražili od Općinskog suda u Osijeku dostavu podataka o postupku protiv navedenog liječnika te podatke o eventualnom određivanju mjere opreza zabrane obavljanja liječničke dužnosti.”
Kao i u slučaju Topolovec, nadležna tijela i institucije se loptaju odgovornošću i odugovlače s postupanjem, nejasni su oko nadležnosti, licemjerno su donekle oprezniji u davanju odgovora, no rezultat je i dalje isti. Podsjećamo, u Pravilniku o odobrenju za samostalan rad (licenci) HLK stoji: “Ukoliko je pred Sudom HLK donesena odluka o privremenom ili trajnom oduzimanju dozvole za rad, HLK će o tome izvijestiti ministra nadležnog za zdravstvo, poslodavca liječnika i druga nadležna tijela, po potrebi”, dok Pravilnik o disciplinskom postupku (čl. 4) obvezuje da se protiv liječnika pokreće postupak ako “povrijedi odredbe Zakona o liječništvu, Kodeks medicinske etike i deontologije Komore, obavlja nestručno liječničku profesiju, svojim ponašanjem prema pacijentu, drugom liječniku ili trećim osobama povrijedi ugled liječničke profesije, ne ispunjava Statutom ili drugim općim aktom određene članske obveze prema Komori ili počini kazneno djelo koje ga čini nedostojnim za obavljanje liječničke djelatnosti”.
U međuvremenu, HLK koji ima sve ovlasti za privremeno ili trajno oduzimanje dozvole za rad ili ograničenje licence u disciplinskom postupku još uvijek “razmatra postojanje eventualnih povreda Kodeksa medicinske etike i deontologije” pred Povjerenstvom (a ne pred Sudom HLK koji treba donijeti odluku) navodno čekajući dostavu podataka od Općinskog suda u Osijeku.
Na zahtjev upućen Ministarstvu zdravstva još 20. rujna 2024. još uvijek nema odgovora, a nepravomoćno osuđeni liječnik za kaznena djela silovanja u pokušaju i vršenja bludnih radnji na štetu 11 pacijenata od kojih su neka počinjena za vrijeme pregleda u zdravstvenoj ustanovi – još uvijek radi.