Mirjana Sagar Muškinja, predsjednica zagrebačkog MO Kajzerica: Kada smo dobili odgovor da “Grad nema novaca za otkup” parcela, shvatila sam da nisu ništa provjeravali već samo odgurnuli predmet.
Nedovršeni Park Kajzerica je donedavno bio livada, a unazad nekoliko godina taj prostor fragmentirani labirint nekoliko zasebnih i povezanih parkovnih površina koje su uređene na zemljišnim česticama koje su u javnom, gradskom, vlasništvu, dok su između one još uvijek privatne, ograđene i nedostupne. To da se park na Kajzerici konačno, pa makar i djelomično, dogodio, zasluga je kampanje koju je 2015. godine pokrenulo nekoliko građanskih incijativa i udruga: Za Kaj? Za Kajzericu!, 1POSTOZAGRAD, Parkticipacija, projekt Ars Publicae i Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, uz široku podršku stanara Kajzerice i građana Zagreba. Okupljeni oko istog cilja, a to je javni park za kvart koji ga do tada nikada nije imao, niti ga je GUP igdje planirao (!), kampanja je zagovarala da u prvome redu prostor tada prazne livade u Bencekovićevoj ulici ostane u javnoj namjeni te da se uredi kao javni park. U procesu urbanizacije Kajzerice ta je livada ostala neizgrađena zahvaljujući tome što je na lokaciji, desetljećima, planirana izgradnja škole. Škola je potom izgrađena nešto južnije, a prostor livade ostao bez konkretne namjene, osim one općenite društvene koju propisuje GUP. Slijedom javne kampanje za park Gradska uprava odreagirala je pozitivno i budući Park Kajzerica djelomično se dogodio, međutim samo na nekim česticama.
U tome višegodišnjem procesu važnu ulogu odigrala je i lokalna lista koja je u prošlom sazivu mjesne samouprave proizašla iz lokalne udruge Za kaj? Za Kajericu! i vodila Mjesni odbor Kajzerica. No, iako započet, proces definiranja parka nije završen i do otkupa parcela koje je nužno otkupiti nikad nije došlo budući da to ovisi o višim razinama gradske uprave. Preostala je nekolicina manjih parcela koje Grad Zagreb treba otkupiti ili ući u posjed kako bi se prostor parka zaokružio i uredio cjelovito. U tijeku su i izmjene GUP-a kojima bi dotadašnja društvena namjena bila zamijenjena onom zelenom, tj. prostor bio i formalno upisan u GUP-u kao javni park. Ta je odluka bila donesena već u prijedlogu izmjena GUP-a kod zadnjih planiranih izmjena, u prethodnoj gradskoj administraciji, no te se promjene u konačnici nisu dogodile, ali su sada izgledne i s novim najavljenim izmjenama koje je zatražio i novi saziv mjesne samouprave.
O aktualnim aktivnostima Mjesnog odbora Kajzerica da se važni novozagrebački park teritorijalno zaokruži i uredi cjelovito, ali i novoj mreži mikro parkova za Kajzericu, za H-Alter govori predsjednica Mjesnog odbora Kajzerica Mirjana Sagar Muškinja (Možemo!).
Što je konkretno poduzeo Mjesni odbor u vašem mandatu po pitanju privatnih parcela na prostoru Parka Kajzerica?
Vijeće Mjesnog odbora Kajzerica je još 2022. donijelo zaključak za otkup zemljišta na centralnoj livadi tj. prostoru Parka Kajzerica, kako bi se park konačno objedinio u jedinstveni zeleni prostor kakav Kajzerica treba. Odgovor od Gradskog ureda za upravljanje imovinom i stanovanje bio je da trenutno nema novaca za otkup. Iz odgovora nije bilo vidljivo da su napravili analizu statusa vlasništva zemljišta. Nakon toga većina članova vijeća vladajuće stranke (Možemo!, op. S.Š.) je u rujnu 2023. urudžbirala Gradu Zagrebu zahtjev za pokretanje postupka cjelovitosti „centralne livade” tj. parka Kajzerica pročelnici Gradskog ureda za imovinu i stanovanje te zamjeniku gradonačelnika, sa kompletnom rekapitulacijom statusa zemljišta.
U prosincu 2022. predložili smo izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba za Kajzericu, u kome smo predložili da se sva zemljišta na livadi prenamjene u Z1 (javni park). Mjesni odbor Kajzerica je svoje prijedlog urudžbirao posebno u Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba, a isto je predloženo i preko prijedloga izmjena i dopuna GUP-a preko Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – zapad.
Što se već sad može napraviti u prilog parka, i bez otkupa?
Uvidom u zemljišno-knjižnu dokumentaciju uočili smo za pojedine parcele piše da su vlasništvo Grada Zagreba, a u posjedu su privatne osobe koje i desetljećima ne održavaju zemljišta. Sve parcele koje su u javnom vlasništvu Grada Zagreba potrebno je provjeriti i vratiti u posjed. Neka zemljišta su u sudskom sporu koji je potrebno provjeriti i početi rješavati, a neka imaju razne zabilješke koje je također potrebno provjeriti. Primjerice, na nekim parcelama (katastarske čestice 126, 130, 131, 134…) vidljivo je da je uknjiženo više vlasnika, na nekima piše da je vlasnik Grad Zagreb ali ubilježen je posjed privatnih osoba. Neke više od 18 godina uređuje Grad Zagreb, odnosno Zrinjevac. Dobila sam informaciju da se svako zemljište koje vlasnik ne održava, a održava ga npr. HEP, Grad itd., može dosjelošću upisati u korist onoga koji održava.
Mjesni odbor je donio zaključke oko čestica, no to je još vrlo dalek put do stvarnog otkupa. Koje tijelo gradske uprave je najvažnije za pomak? Gdje se treba dogoditi idući korak i ima li naznaka da će se dogoditi? Jesu li i koje su konkretno aktivnosti pokrenute temeljem zaključaka Mjesnog odbora?
Ured za upravljanje imovinom i stanovanje nije napravio analizu, a smatram da je morao već ranije to napraviti. Kada smo dobili odgovor „da grad nema novaca za otkup” shvatila sam da nisu ništa provjeravali već samo odgurnuli predmet. Zato sam urudžbirala u Gradu novi zahtjev za rekapitulacijom zemljišta s analizom koju smo sami napravili.
Sljedeći korak je na Uredu za upravljanje imovinom i stanovanje. Nedavno sam im poslala upit i 16. studenoga 2023. odgovoreno je ovako: „Nastavno na dostavljeni zahtjev zatražena je analiza imovinsko-pravnog statusa predmetnih nekretnina, koju ćemo požuriti, te nakon koje će se uputiti dopisi prema nadležnom Uredu o mogućnosti otkupa nekretnina odnosno uknjižbe prava vlasništva Grada Zagreba ukoliko postoje uvjeti za navedeno.” Dopis popisuje Gradski ured za upravljanje imovinom i stanovanje, Odjel za pripremu zemljišta za gradnju.
Koje su još aktivnosti vezane uz Park Kajzerica?
Borba za očuvanje livade odnosno za Park Kajzerica vodi se nekoliko godina. Kao građanka sam na inicijativu udruge Za Kaj? Za Kajzericu? još 2017. predala Zahtjev za izmjenu i dopunu Odluke o donošenju GUP-a Grada Zagreba u tadašnji Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj grada. Isto su napravili i mnogi susjedi sa Kajzerice i građanske inicijative.
U prošlom mandatu od 2017. – 2021. bila sam članica vijeća u Vijeću gradske četvrti Novi Zagreb – zapad. Surađivala sam s Anom Gugić koja je tada bila predsjednica Mjesnog odbora Kajzerica. Zajednički smo 2019. pokrenule inicijativu protiv uređivanja parka za pse na zapadom dijelu budućeg parka, koji se pokušao progurati na mala vrata. Paralelno s tim pokrenula se akcija sadnje drvoreda uz rub zapadnog dijela livade.
Ove je godine postavljena sjenica na zapadnoj strani parka, a u Planu komunalnih akcija za 2023. prihvaćeno je hortikulturalno uređivanje dijela livade koji je gradski, u zoni pored postojećeg uličnog vježbališta, te postavljanje još jednog stola za stolni tenis. Za to se čeka realizacija.
Nedugo smo dobili odgovor od Odsjeka za zelene površine o sječi te zamjenskoj sadnji stabala na livadi. Uklanjaju se tri opasna stabla, a sadi se duplo tj. šest novih. Smatram i da je potrebno stabla redovito provjeravati.
Jedna od gradskih parcela, dio budućeg parka uz dječje igralište, iznajmljena je za potrebe parkirališta obližnjeg restorana. Ne bi li i taj prostor trebalo integrirati u park umjesto imati privatno, i k tome neuredno, parkiralište na prostoru obuhvata parka? Jesu li pokrenuti neki koraci prema dokidanju najma javne površine i uključivanju toga dijela parka u park? Ta parcela ne bi trebala biti iznimka u procesu okrupnjivanja parka.
Vijeće o tome nije raspravljalo. Ugovor im ističe u srpnju 2024. Do tada ćemo razgovarati i donijeti plan.
Na Kajzerici je u procesu uređenje još nekoliko manjih javnih parkova, a zalažete se i formalno ste predložili da se u parkovnu namjenu privede i gradska napuštena parcela uz Zeleni most. O kojim sve i kakvim parkovima i inicijativama se radi?
U toku je uređenje malog parka u ulici V. Podbrežje gdje je već napravljena staza, postavljene klupe, ograda, još samo treba posaditi biljke, što se uskoro očekuje. To je potpuno novi parkić na Kajzerici, a želimo ih još.
Kroz Plan komunalnih akcija za 2024. godinu predložili smo uređenje novog parka s manjim dječjim igralištem i pratećom opremom za neuređeno i ograđeno gradsko zemljište pored željezničkog mosta uz Cimermanovu ulicu. Predložili smo i projekt parka zapadno od ulice Južna obala II., neposredno pred dječjeg i košarkaškog igrališta. Time bi uz sadržaje za djecu i sport, bio stvoren zeleni prostor i za sve druge skupine. Vjerujemo da sve slobodne javne, gradske, površine gdje je to moguće treba iskoristiti za uređenje malih zelenih oaza. Na Kajzerici je to osobito važno s obzirom na nedostatak zelenog standarda. S jednim novouređenim i svim predloženim novim parkovima, značajno bi se razvila mreža mikro parkova za Kajzericu. Nadajmo se da će se prihvatiti na sjednici Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb – zapad.
Također, Grad Zagreb ima gotov projekt parka koji obuhvaća prostor iza Secella – nove zgrade gdje se sada nalazi Rektorat Sveučilišta, sa sjeverne strane tog zemljišta prema školi. Dio tog zemljišta je u vlasništvu URIHO-a i nažalost nismo uspjeli s njima dogovoriti da se park realizira pošto je dijelom i na njihovom zemljištu. Nadam se da će se postići dogovor za dobrobit svih.
Na naš zahtjev, dobili smo i rješenje za jedno gradsko zemljište koje je ograđeno bez suglasnosti vlasnika, tj. Grada Zagreba, sa strane Cimermanove ulice. Zelenilo je uvršteno u katastar zelenila i ograda se mora ukloniti kao bi to ponovo postala javno dostupna zelena površina.