Belgija je zabranila prodaju jednokratnih elektroničkih cigareta od 1. siječnja, u Engleskoj zabrana stupa na snagu 1. lipnja, francuski parlament izglasao je zabranu u veljači, Poljska je pripremila sličan zakon.
„Pitanje potencijalne zabrane korištenja elektroničkih cigareta razmotrit će se prilikom izmjene i dopune Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda“, odgovaraju iz Ministarstva zdravstva na H-Alter-ovo pitanje namjerava li Hrvatska krenuti putem europskog trenda pooštravanja legislative prema elektroničkim cigaretama no nisu nam odgovorili kada će se izmjene tog zakona razmatrati.
Belgija je od 1. siječnja 2025. kao prva država u Europskoj uniji potpuno zabranila prodaju jednokratnih elektroničkih cigareta, a tom je prilikom belgijski ministar zdravstva Frank Vandenbroucke izjavio je za Associated Press kako je to „izuzetno štetan proizvod koji šteti društvu i okolišu“.
Zabrana jednokratnih e-cigareta samo je jedna od mjera ambicioznog belgijskog i EU plana da do 2040. broj novih pušača svedu na nulu ili gotovo nulu.
Francuski je parlament pak 13. veljače izglasao istu zabranu čime je Francuska druga članica EU-a koja je zabranila prodaju jednokratnih e-cigareta. “To je velika pobjeda u dvosmjernoj borbi koju smo vodili: bitka za okoliš protiv zagađujućih litijevih baterija u tim proizvodima i bitka za zdravlje naše školske djece”, izjavila je zastupnica Francesca Pasquini, autorica zakona, za agenciju France-Presse (AFP).
U Velikoj Britaniji će od 1. lipnja također biti zabranjena prodaja jednokratnih elektroničkih cigareta iz istih razloga, utjecaja na okoliš i raširene upotrebe među djecom. Naime, pokazalo se da broj mladih koji puše e-cigarete više nego udvostručio u posljednjih 5 godina, a svaki četvrti u dobi od 11 do 15 godina pokušao je koristiti te proizvode u 2023.
„Zdravstveni savjeti o ‘vapingu’ su jasni: ono, u kombinaciji s promjenama u ponašanju, može pomoći odraslim pušačima da prestanu pušiti, ali djeca i odrasli koji nikada nisu pušili nikada ne bi trebali koristiti e-cigarete. To je očito neprihvatljivo i zašto ova vlada poduzima snažne korake kako bi zaustavila namjerno ciljanje na djecu“, objasnili su zabranu iz britanske vlade.
Da nije tako samo u Velikoj Britaniji pokazuju i podaci Poljskog društva za unapređenje medicine, koji govore kako je čak 63% poljskih tinejdžera u dobi od 16 do 19 godina isprobalo e-cigarete, dok ih je istodobno više od upola manje isprobalo obične cigarete, njih 30,7%.
Poljska još nije uvela zabranu, ali je Ministarstvo zdravstva pripremilo nacrt zakona koji pretpostavlja potpunu zabranu prodaje jednokratnih elektroničkih cigareta, a uvođenje novih propisa pravda se “potrebom zaštite javnog zdravlja”. Zakon bi trebao biti usvojen u trećem kvartalu 2025.
“Planirana uredba najviše će utjecati na tzv. mlade odrasle osobe. Elektroničke cigarete, kako one s nikotinom, tako i one s drugim tvarima, proizvodi su koji predstavljaju očitu prijetnju javnom zdravlju. Riječ je o proizvodima koji sadrže tvar koja izaziva jaku ovisnost i druge prateće tvari koje se apsorbiraju u ljudsko tijelo s neistraženim učincima na zdravlje ljudi koji ih koriste”, stoji u izjavi poljskog Ministarstva zdravstva za Wyborcza.pl. Višekratne elektroničke cigarete planiraju pak dodatno oporezovati.
I u Litvi razmatraju zabrane, pa su do sada zabranili aromatiziranih proizvoda, e-cigareta i uložaka za e-cigarete koji sadrže tekućine u ulošcima za e-cigarete koje sadrže šećer ili zaslađivače.
U Austriji pak inicijativa za zabranu jednokratnih e-cigareta dolazi od strane industrije otpada. Udruga austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB) je upozorila kako su požari u centrima za reciklažu sve češći radi pogrešnog odlaganja takvih proizvoda koji sadrže zapaljive baterije, a teško ih je reciklirati.
“Skupi su za proizvodnju, imaju kratak rok trajanja i troše rijetke sirovine kao što su rijetki metali”, rekla je Gabriele Jüly, predsjednica VOEB-a, austrijskoj tiskovnoj agenciji.
No, Austrija zasad nije uvela mjere kao Belgija već je kroz zakon o restrukturiranju proračuna za 2025., usvojen u ožujku, predvidjela značajno povećanje cijena e-cigareta, a kao i u Hrvatskoj u Austriji je zabranjena prodaja duhanskih proizvoda mlađima od 18 godina.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo navode kako se u početku smatralo kako su e-cigarete zdravije od običnih cigareta, ali su istraživanja pokazala da su „jednako, a u nekim slučajevima čak i štetnije od konvencionalnih cigareta“.
„Štetni spojevi koji nastaju zagrijavanjem e-tekućine poput acetaldehida, akroleina i formaldehida utječu na respiratorni i kardiovaskularni sustav, izazivaju upalu i oksidativni stres te mogu izazvati oštećenje pojedinih organa. Provedenim istraživanjima utvrđeno je da svakodnevna konzumacija e-cigareta ima velik toksični učinak te time udvostručuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara“, navode iz HZJZ-a.
I izvan Europe uvode se restrikcije na korištenje e-cigareta pa je tako Australija prošle godine uvela prodaju i svih vrsta e-cigareta isključivo u ljekarnama.
“Naš zakon vratit će e-cigarete na ono za što su izvorno i prodavani australskoj zajednici i vladama diljem svijeta: terapeutski proizvod koji će okorjelim pušačima pomoći da se ostave te navike”, rekao je tada za Guardian Australia ministar zdravstva, Mark Butler.