“Kada si u svemiru, osjećaš se još povezanije sa Zemljom. Na neki način zagrliš ju svakih 90 minuta. I osjećaš se još motiviranije da učiniš nešto u vezi problema s kojima se Zemlja suočava”, kaže astronautkinja Samantha Cristoforetti, prva Europljanka koja je bila zapovjednica međunarodne svemirske postaje. Ona je i druga žena koja je odradila svemirsku šetnju te prva Europljanka koja je šetala svemirom.
Samantha Cristoforetti nije sanjala da bude žena-astronaut, sanjala je da bude astronaut. No, kako je unatoč puno boljem položaju žena u Europi, nego u većini drugih dijelova svijeta, i dalje puno prostora za poboljšanje i još dug put do stvarne ravnopravnosti žena, u Europskom je parlamentu govorila povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena.
Cristoforetti je prva Europljanka koja je bila zapovjednica međunarodne svemirske postaje. Ona je i druga žena koja je odradila svemirsku šetnju te prva Europljanka koja je šetala svemirom. Na svemirskoj je postaji odradila dvije misije, 2014. i 2022. godine.
“Svemir nije samo tamo gore nego je među nama. Esencijalni je dio svakodnevnog života. Uzimamo ga zdravo za gotovo, no on je utkan u tkivo modernog društva. Uzdamo se u svemir da nam omogući razne usluge kao što su promatranje Zemlje, praćenje klimatskih promjena, televizijski prijenos, internet, pa čak i pametni promet i financijske transakcije”, istaknula je Cristoforetti.
Tu ključnu ulogu igra Europska svemirska agencija. Među 6000 zaposlenih te agencije, uglavnom znanstvenika i inženjera, je i Cristoforetti, koja je istaknula i važnu ekonomsku ulogu svemirske industrije za koju se procjenjuje da će vrijediti trilijun dolara do kraja 30-ih godina.
“Takav potencijal može biti pogon transformacije naše industrije. Svemir je i strateška komponenta naše ekonomske i industrijske suverenosti”, kaže astronautkinja.
Europska unija u sklopu Europske svemirske agencije razvila je najveći svjetski program praćenja i promatranja Zemlje, program Copernicus koji ima veliku ulogu u zaštiti okoliša.
“Kada si u svemiru, osjećaš se još povezanije sa Zemljom. Na neki način zagrliš ju svakih 90 minuta. I osjećaš se još motiviranije da učiniš nešto u vezi problema s kojima se Zemlja suočava”, poslala je i ekološku poruku Cristoferreti na konferenciji za medije uoči obraćanja Europskom parlamentu.
Svemirska istraživanja velik su poticaj i mladima da odaberu područje znanosti i tehnologije.
“Kao astronautkinja svjedočila sam kako svemir može potaknuti strasti i snove. Vidjela sam kako sposobnost slanja ljudi u svemir gradi samopouzdanje u to da se jedna nacija ili zbir nacija može nositi s teškim izazovima. Ako možemo poslati ljude u svemir, nema toga što ne možemo učiniti”, kaže Cristoforetti koja je u svemir letjela dvaput, jednom na ruskoj, a drugi put na američkoj letjelici.
“Ako si dozvolim još jedan san, to bi bilo da vidim astronaute koji lete u europskoj letjelici”, zaključila je.
Iranci žele promjenu režima
Parlamentu se obratila i druga inspirativna žena, iranska odvjetnica i borkinja za ljudska prava, prva žena iz islamskog svijeta koja je dobila Nobelovu nagradu za mir, Shirin Ebadi. Ebadi je podsjetila na revoluciju koju su započele žene u Iranu. Pokrenulo ih je ubojstvo 22-godišnje djevojke Mahse Amini samo zato što joj se vidio komad kose ispod marame, u srpnju prošle godine. Brojni prosvjednici i dalje su u zatvoru.
“Odvjetnik koji je zastupao njenu obitelj je osuđen i on će uskoro bit pušten na slobodu uz jamčevinu. Dva mlada novinara koji su objavili fotografiju djevojke dok je ležala u bolnici i koji su izvijestili o pogrebu, uhićeni su i optuženi za špijunažu. Još su uvijek u zatvoru. Vlast koristi sugrađane kao taoce jer tako želi ostvariti političke ciljeve. Sudovi nisu neovisni već slijede naputke sigurnosnih snaga i provode politike režima”, ističe Ebadi.
Od rujna 2022. osamnaest odvjetnika je uhićeno samo zato što su branili prosvjednike na sudu, a neki od njih su i dalje u zatvoru. Ovoga tjedna je zaplijenjena imovina i zamrznuti računi 35 umjetnika koji su podržali prosvjednike. Brojni novinari, blogeri, pisci također se nalaze u zatvoru.
“Iranci žele promjenu režima, a slogan nam je ‘žene, život, sloboda’. Želimo demokratsku vlast u kojoj je religija odvojena od države”, naglasila je Ebadi te uputila apel EU da ne potpisuje trgovinske dogovore s iranskim režimom te da osigura da revolucionarna garda bude označena kao teroristička skupina.
“Demokracija u Iranu donest će mir ne samo Iranu, već cijelom tom dijelu svijeta”, zaključila je Ebadi obilježavanje Međunarodnog dana žena u Europskom parlamentu.