Na dan obilježavanja Međunarodnog dan biološke raznolikosti, koji se u Hrvatskoj poklapa s Danom zaštite prirode, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorila je na dramatičan pad bioraznolikosti u svijetu.
Iz WWF-a podsjećaju kako su prema posljednjem Izvještaju o stanju planeta, populacije divljih vrsta u prosjeku manje za 73% od 1970. godine, a populacije slatkovodnih vrsta su smanjene za 85%.
“Do toga nas je dovelo zagađenje, klimatski pritisci, direktno iskorištavanje resursa, ubrzani tehnološki i industrijski razvoj, kao i nebriga vlada, kompanija pa i svakoga od nas pojedinačno”, naglašavaju.
Hrvatska i Slovenija stavile su pod zaštitu 38%, odnosno 40% svog teritorija, ali druge zemlje regije, poput Bosne i Hercegovine, zaostaju s tek 3,5%, što dovodi u pitanje učinkovitost upravljanja zaštićenim područjima i naglašava potrebu za prekograničnom suradnjom.
“WWF do 2030. godine u regiji želi imati 30% kopnenog područja pod učinkovitom zaštitom, uspostavit ćemo slobodan tok 250 kilometara rijeka i učiniti Jadran otpornim ekosustavom koji će hraniti najmanje 1,5 milijun ljudi. Pritom ćemo se i dalje zalagati za mainstreaming klimatskih politika i politika zaštite bioraznolikosti i raditi na usmjeravanju javnog novca u zaštitu prirode i okoliša”, ističe Dunja Mazzocco Drvar, programska direktorica WWF-Adrije.
Bioraznolikost nije samo biljni i životinjski svijet, nego i čovjek.
“Ono što je potrebno nama, potrebno je i svim drugim živim bićima, a to je da imamo prave uvjete za život – zdravu hranu, čist zrak, čistu vodu i što manje izvanrednih elementarnih nepogoda”, zaključuju.